Aydın ilinde 0-18 yaş çocuk otopsileri
Autopsies in Aydin in the aged group of between 0 and 18
  1. Tez No: 347945
  2. Yazar: BAŞAK ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSA DİRLİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Aydın?da meydana gelen 0-18 yaş grubundaki adli ölüm olgularının özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aydın?da 2002-2012 yılları arasında Adanan Menderes Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından otopsileri yapılmış 0-18 yaş grubundaki 255 olgunun retrospektif olarak yaş, cinsiyet, orijin, ölüm nedeni ve yıllara göre değişkenlikleri incelenmiştir. Toplam 2565 adli nitelikli ölüm olgusunun 255?i (% 6,2) 0-18 yaş grubudur. Olguların %73,67?si (n:187) erkek, %26,3?ü (n:67) kadındır. Olguların çoğunluğu (%43,1) 0-4 yaş grubundadır. Olayın gerçekleştiği yer 110 olguda (%43,1) ev veya etrafıdır ve olguların %55,7?si olay yerinde ölmüştür. Orjin olarak en çok kaza (%52,5) görülürken, bunu patolojik ölümler (%32,2) izlemektedir. Olguların 81?i (%31,8) doğal nedenler, 70?i (%27,5) künt travma ve 66?sı (%25,9) asfiksi nedeniyle ölmüştür. Doğal olmayan nedenler arasında ilk sırayı (%38) trafik kazası alırken, doğal nedenler arasında en sık neden (%18.5) pnömoni- bronkopnomonidir. Olguların %77,6?sına otopsi yapıldığı saptanmıştır. Çocukluk çağı doğal olmayan ölümlerinin en önemli sebebi kazalar olup en sık trafik kazalarına rastlanmaktadır. Bu nedenle kaza sonucu çocuk ölümlerini önlemek için trafik kazalarını azaltmaya yönelik etkili çalışmaların artırılmasının yanında çocuklara yönelik koruyucu tedbirlerin alınması gerekmektedir. Sağlık hizmeti sunan birimlerde tanı ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması çocukluk çağı ölümlerini önemli derecede azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to determinate in 0-18 age group death cases in Aydın. In this study, 255 cases of 0-18 age groups cases whose dead examinations and autopsies were done by Department of Forensic Medicine of Adnan Menderes University were examined as retrospectively according to the age, sex, origin and death reason between 2002- 2012. 255 (%6,2) cases were in the age group of between 0 and 18 of the 2565 cases. %73,67 (n:187) of the cases were male and %26,3 (n:67) of the cases were female. The majority were in the groups aged 0-4 years. The place of event was inside or around home in 110 (%43,1) cases and %55,7 of the cases are died at the place of event. The accident is commonly seen as orijin (%52,5) and death from natural reasons (%32,2) follow this. 81 of the cases (%31,8) are died from natural reasons, 70 of cases are (%27,5) died from blunt trauma and 66 of the cases are (%25,9) died from asphyxia. Where as the car crash are the first in the unnatural death reasons, the pnömoni-bronkopnömoni is the first reason of the natural death reasons. It is detected that in the %77,6 of victims autopsy was performed systematically. The majority of childhood unnatural deaths are caused by accidents especially car crash. Therefore to reduce the number of the child death, some extensive efforts must spend to reduce the number of traffic accidents and some preventive measures for child must take. Diagnosis in medical units and widespread medical treatment will considerably reduce the number of childhood death.