Farklı anlayışlarla tasarlanmış eğitim alanlarındaki sınıfların hacim akustiği yönünden değerlendirilmesi ; Doğa Koleji Çukurambar ve İMKB Alparslan Ortaokulu örneği
Evaluation of education areas designed with different design approaches in meaning of volume acoustics Doğa College Cukurambar and IMKB Alparslan Secondary School
  1. Tez No: 396104
  2. Yazar: CAN YERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ BAL KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Eğitim, toplumların gelişimindeki en önemli araçlardan biridir. Etkili bir eğitim, kaliteli iletişim ile mümkündür. İletişime etki eden faktörler arasında, bulunulan mekânın etkisi büyüktür. Akustik gelişimi tamamlanmış mekânlardaki işitsel konfor şüphesiz ki daha iyi iletişime sebep olacaktır. Ülkemiz okullarında, ön tasarım aşamasında akustik koşulların ihmal edilmesi, sınıflarda sağlıklı iletişim ortamının sağlanamamasına sebep olmaktadır. Bu çalışma eğitim yapılarının en önemli mekânı olan sınıflarda akustik konfor koşullarının önemi ile birlikte, kullanılan gereçlerin etkisini ortaya koymak amacı ile hazırlanmıştır. Araştırma kapsamı içinde ölçüm yapılmak üzere Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan iki okul seçilmiştir. Araştırılmak üzere seçilen okullardan ilki özel okul, ikincisi ise M.E.B. bünyesindeki tip proje devlet okullarından biridir. Bu araştırmada seçilen okullara ait sınıflar, hacim akustiğine uygunlukları açısından, kullanılan iç yüzey gereçleri doğrultusunda araştırılmıştır. Yapılan çalışmada seçilen iki okuldaki hacim olarak benzer sınıflar, akustik ölçüm cihazları ile ölçülmüştür. Belirlenen sınıflarda konuşmanın anlaşılabilirliğinde önem taşıyan akustik parametreler olan çınlama süresi (RT), erken düşüş süresi (EDT), konuşmanın açıklığı ve netliği (C50), konuşmanın belirginliği (D50), konuşma iletim indeksi (STI) ve hızlı konuşma iletim indeksi (RASTI) ölçümleri yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda, kullanılan mobilya ve yüzey malzemelerinin, sınıflardaki akustik konfor koşullarına etkileri incelenmiş, yeni tasarlanacak ya da iyileştirme çalışması yapılacak sınıflarda konuşmanın anlaşılabilirliğinin optimum düzeylere çıkarılabilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important tools for the development of societies. Efficient education can be possible with a qualified communication. Current spaces are great factor that effects communications. No doubt that auditory comfort in spaces with completed acoustic development provide better communications. Neglecting the acoustical conditions in preliminary phase of design lead to an unhealthy communication in schools in our country. This study is prepared to propound the effects of the acoustic comfort conditions in classrooms which are the educational structure's most important spaces and the material used. Within the scope of this study two schools in Ankara situated in Çankaya area have been chosen to make measurements. First school chosen for the case study is a private school second is a public school depending on national education ministry especially for such regular type of projects. Selected schools have been researched by the classes' volume in terms of compliance with acoustic and in accordance with the inner surface of equipment. Similar volume classes chosen in both schools and they are measured with acoustic measuring devices. Such acoustic parameters like reverberation time (RT), early decay time (EDT), clarity (C50), distinctness (D50), speech transmission index (STI) and rapid speech transmission index (RASTI) which are significant for the intelligibility of speech has been taken into consideration for evaluation of the measurements taken in the determined classes. In accordance with the results, the impacts of furniture and surface materials on the acoustic comfort conditions are recovered in renewed or newly designed classrooms for revealing the most ideal level of speech intelligibility in classes.