İzmir'in Bornova ilçe merkezinde gürültü düzeyleri belirlenerek gürültü haritasının oluşturulması
  1. Tez No: 90430
  2. Yazar: EMEL LÜLECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
IX. ÖZET Bornova ilçe merkezinin gürültü haritasının çıkarılmasına yönelik bu araştırma Ocak- Aralık 1998 tarihleri arasında, 62 noktada okulların açık ve kapalı olduğu aylarda hem gece hem gündüz ölçümler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda konut alanlarının trafik akınıma uzaklıkları (20m., 60m., 100m.) da göz önünde bulundurularak değerlendirmeler yapılmıştır. Tüm ölçümler tek kişi tarafından Cel-254 Digital Impuls Sound Level Meter Analog ses seviye ölçer cihazı kullanılarak uygulanmıştır. İstatistiksel değerlendirmelerde Bilgisayar veri tabanlı SPSS versiyon 6.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, Bornova merkezinin okulların kapalı olduğu dönem gündüz ve gece, okulların açık olduğu dönem gündüz ve gece gürültü haritaları bilgisayar ortamında Paint Pro 5 programı ile renldendirilmiştir. Bornova ilçe merkezinin ortalama gürültü düzeyi 63.04 dB(A) olarak bulunmuştur. Okulların kapalı olduğu dönem gece 60.40 dB(A), okulların açık olduğu dönem gündüz 69.05 dB(A) en gürültülü zamanlardır. Ankara ve İstanbul caddeleri 78.36 dB(A) ve 74.50 dB(A) ile en gürültülü caddelerdir. Erzene mahallesi 67.86 dB(A)ile en gürültülü mahalle olarak saptanmıştır. Hemen hemen tüm sonuçlarımızın Gürültülü Kontrol Yönetmeliğince önerilen gürültü düzeylerini aştığı görülmüştür. Elde ettiğimiz sonuçlar, bu konudaki diğer araştırma sonuçlan ile irdelenerek öneriler ortaya konulmaya çalışılmış, ortaya çıkan haritaların da epidemiyolojik çalışmalara kaynak oluşturabileceği kanısına varılmıştır. 155
Özet (Çeviri)
X. SUMMARY In this study, a noise pollutin-map of Bomova city-center has been optained by measurements of the noise pollution at 62 different points, in day and night, and at the school and holiday seasons respectively from January to December 1998. All assessments were made by noticing the distances 20, 60, and 100 meters from houses to traffic flow. All measurements were done by same person with Cel-254 Digital Impulse Sound Level measurement device. Statistical analysis of measuremets in the days and night times of holiday and school seasons was performed with computer paint Pro 5 PC program. Mean noise measurement in Bornova city-center was found as 63.04 dBA. Our results showed that the most noisy times were at night in vacation and day-time in the scholl season. In city centers of Ankara and Istanbul the highest noise levels were given as 78.36 and 74.50 respectively. In Bornova, the city-division Erzene was the most noisy district (67.86 dBA). Almost all our results were found over upper limits assignet by law. Our results were analysed and assumptions have been made with respect to other similar studies. The noise pollution maps that drawn according to results of other studies could be references for further epidemiological studies. 156XI. KAYNAKLAR 1. Yaşamış F.D.: Çevre Yönetiminin Temel Araçları. Ankara, Temmuz, 1995. 2. Türkiye'nin Çevre Sorunları. Gürültü. Sayfa: 447-484, Türkiye'nin Çevre Sorunları Vakfı Yayını. Ankara 1991. 3. http://vvwvv.kiptas.com.tr/yerlesim/turkive.htm 4. Güler Ç., Çobanoğlu Z.: Kentleşme ve Çevre Sağlığı, Çevre Sağlığı Temel Kaynak Dizisi No: 26, Sayfa 12, Birinci Baskı, Ankara 1994. 5. Basic Environmental Health. Yassi Annalee, Tord Kjellström, Theo Kok, Tee Guidotti edited by, Human settlement and urbanization, chapter 8: 25-30, Draft 1997. 6. Dokumacı E.: Ses ve Gürültü Kirlenmesi, Ege Ünv. İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Yayım No:5, Çevre Kirlenmesi Sorunları Semineri, (Ege Bölgesi Çevre Kirlenmesi ve Sorunları) 13-14 Mart İzmir, 1978. 7. Gabbay S.: The Environment In Israel, Jerusalem, Israel 91061 NOÎSE, sy 99- 105, 1994. 8. Işıkel K: Yapılarda ve Endüstride Gürültü Kontrolünde Yaktım Uygulamaları, 2. Akustik ve Gürültü Kongresi. Bildiriler, Sayfa; 163-167, Antalya, 23-24-25 Ekim 1996. 9. VVallis D: Gürültü Kirliliği. Kent ve Gürültü Sempozyumu. Ankara Valiliği Çevre Koruma Vakfı Başkanlığı, Yayın No:2, Sayfa 1-7, Mayıs 1994. 157