Moğolların Anadolu ve Hindistan'ı işgali ( 12. ve 13. yy)
The occupation of Anatolia and India by Mongols (XII and XIII' th century)
- Tez No: 348032
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ÇETİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Moğolların Anadolu ve Hindistan'ı İşgali (12. ve 13. YY. ) adlı bu çalışmadaki temel amaç XII. ve XIII. yy'da geniş bir coğrafyayı içine alan Moğol akınlarının birbirinden uzak, farklı iki Türk coğrafyası olan Anadolu ve Hindistan'a etkileri ile sonuçları bağlamında, Türk-İslam dünyasında yarattığı tesirler ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Dönem olaylarının tez çalışmasının boyutlarını aşacak olmasından dolayı XII. ve XIII. yy'lar ile sınırlandırılmış, doğru değerlendirme yapılabilmesi için XI. ve XIV. yy olaylarından da bahsedilmiştir. Araştırma konusunu oluşturacak olan dönem içerisinde yazılmış olan ana kaynaklar incelenerek bir terkip oluşturulmuş, terkip analiz edilip, doğruluğu kanıtlandıktan sonra telif ve tetkik eserler kullanılarak tezin amacına uygun bir metin oluşturulmuştur. Eş zamanlı olarak yapılan Moğol istila hareketleri Sultan II. Gıyaseddin Keyhüsrev ve haleflerinin dirayetsizliği neticesinde Türkiye Selçuklu Devletinin felaketi olurken, Delhi Türk Sultanlığı hükümdarları ve özellikle Emir-i Hacip Balaban'ın akıllıca tedbirleri sayesinde ayakta kalmayı başarmıştır. Fakat büyük darbe almış devletin güneye ve orta Hindistan'a ilerlemesi durmuştur. İslam'ın ve hilafetin merkezi Abbasi Devleti de Moğollar tarafından yıkılmıştır. Türkistan'dan yeteri kadar Türk göçleri ile beslenemeyen Hindistan'da ilerleyen dönemlerde Türk nüfuzu kırılmıştır. Harzemşah Devletinin yıkılmasının ardından gelen halk Anadolu'yu Türk nüfusu ile beslemiştir. Anadolu ve Hindistan'a sığınan alimler Türk-İslam dünyasına hizmet etmişlerdir. Anahtar Sözcükler 1. Türkiye Selçuklu Devleti 2. Delhi Türk Sultanlığı 3. Moğollar 4. Anadolu 5. Hindistan
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis named“The Occupation of Anatolia and India by Mongols (XII and XIII'th century)”is that to explain the effects of Mongols attacks which sprade into very large area in XII and XIII th century about Anotalia and India which are different and far from each other and to explain results of this attacks in Turkish-Islamic world. The thesis has been restricted to XII and XIII th century events because of so many events come into being in this period of time but for the correct evaluation, XI and XIV events have been discussed. Firstly, the sources that written in the same period of thesis' topic have been studied and a data base has been formed. After analyzing and validating of this data base, thesis' text has been written using original and scrutiny works. While synchronous invasion of Mongols and incapability of II th Gıyaseddin Keyhüsrev and his successors had been termination of State of the Turkey Seljuks, Delhi Turkish Sultanate had succeeded to live because of intelligent steps of Vizier/Grand Vizier Balaban and other monarchies. But after invasion of Mongols, Delhi Turkish Sultanate has not gone forward towards south and Middle India. Also State of Abbasi that is central of Caliphate and Islamic had been demolished by Mongols. Turkish influence in India had been gotten weak because of reducing Turkish migration from Turkistan in far centuries. After demolishing of State of Harzemşahs, Peoples who comes from that place have increased the Turkish population of Anatolia. Turkish omniscients who taken refuge in Anatolia and India had served in Turkish-Islamic world Key Words 1. State of the Turkey Seljuks 2. Delhi Turkish Sultanate 3. Mongols 4. Anotalia 5.India