Selim İleri ve edebi tenkit
Selim İleri and literary criticism
  1. Tez No: 348033
  2. Yazar: CEYLAN YENİDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZAHAT ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, kırk yılı aşkın süredir edebiyatımıza roman, öykü, deneme, anı, inceleme türünde eserler vermiş son dönem Türk edebiyatının en verimli yazarlarından biri olan Selim İleri'nin eleştiri anlayışını ortaya koymak için hazırlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Selim İleri'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümünde İleri'nin sanat anlayışı ve Tanzimat Döneminden Cumhuriyet'e edebi türler ve bu türlerde verilen eserler hakkındaki yorumları değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise İleri'nin görsel ve dramatik sanatlara dair görüşleri yer almaktadır. Selim İleri'nin gazete ve dergi yazıları, kurmaca dışı kitapları ve bazı röportajları yazarın eleştiri anlayışını ortaya koymaktadır. Gazete ve dergi yazılarında duru ve akıcı bir dil kullanan İleri'nin samimi bir üslubu vardır. Selim İleri'nin sanatın hemen her dalında görüşlerini ortaya koyduğu gazete ve dergi yazılarının, kurmaca dışı kitaplarının incelenmesiyle ortaya çıkan bu çalışma İleri'nin bir 'tenkitçi' olarak portresini çizer. Anahtar Sözcükler Selim İleri Sanat Edebiyat İnceleme Eleştiri
Özet (Çeviri)
This study has been made to put forth the sense of criticism of Selim İleri who has been known as the most productive authors of the recent Turkish literature and gave love novels, short stories, essays, memoirs for our literature over the past forty years. In the first section of the study, information on the life and literary personality of Selim İleri has been given and in the second section, İleri's understanding of art and comments about literary genres from Tanzimat Period to Republic Period has been evaluated. And in the third section of the study, İleri's opinions about visual and performing arts has taken place.Selim İleri's newspaper and magazine articles, non-fiction books and interviews reveal the sense of the author's criticism. The author using a clear, limpid and fluid language in his newspaper and magazine articles and has got a sincere style.This study which has explain the Selim İleri's opinions about every branch of art by analyzing his newspaper and magazine articles and non-fiction books defines him as a censorious. Keywords Selim İleri Art Literature Analysis Criticism