Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde Ermenistan ve normalleşme krizi
Armenia and normalization crisis in Turkey-Azerbaijan relations
- Tez No: 348057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Çalışmada Türkiye ? Azerbaycan ilişkileri ele alınmış ve özellikle bu ilişkilerde yaşanan normalleşme krizi araştırılmıştır. Bu kapsamda Türkiye ? Azerbaycan ve Türkiye ? Ermenistan ilişkileri detaylı bir şekilde incelenerek Ermenistan?ın Türkiye ve Azerbaycan dış politikasında yeri ortaya konulmuştur. Özellikle de Ermenistan?ın Türkiye ? Azerbaycan ilişkilerinde yeri gösterilmiştir. Ayrıca Türk dış politikasında yaşanan değişim, bu değişimin Güney Kafkasya?ya yansımaları incelenerek, Türkiye ? Ermenistan arasındaki normalleşme süreci, onun sebepleri açıklanmıştır. Bu süreç Türkiye ? Azerbaycan ilişkilerini derinden etkileyip ilişkilerde derin bir krize yol açtığından çalışmada bu krizin sebepleri, ortaya çıkardığı sorunlara açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın kapsamı boyunca ilk bölümde iki ülke arasında yaşanan krizin iyi bir şekilde açıklanması için uluslararası ilişkilerde kriz kavramı her taraflı bir şekilde ele alınıp açıklanmıştır. İkinci bölümde Türkiye ? Azerbaycan ilişkileri üzerinde durulmuş, ilişkilerin tarihsel arka planı araştırılarak, 1991?den sonra iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, güvenlik ilişkileri, ayrıca ilişkilere etki eden faktörler açıklanmıştır. Bununla birlikte Ermenistan?ın Türkiye ve Azerbaycan dış politikasında ve ikili ilişkilerde yeri üzerinde ayrıca olarak durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde, normalleşme süreci detaylı bir şekilde analiz edilerek, bu süreci tetikleyen sebepler, bölgesel ve bölge dışı aktörlerin tutumları açıklanmış, Azerbaycan?la ilişkilerde yarattığı kriz araştırılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Kriz 2. Güney Kafkasya 3. Türkiye ? Azerbaycan 4. Ermenistan 5. Normalleşme süreci
Özet (Çeviri)
This thesis examines Turkey ? Azerbaijan relations particularly the normalization crisis in the relations. Also, in this study Turkey ? Azerbaijan and Turkey ? Armenia relations have been scrutinized closely in order to clarify the role of Armenia in the Turkey ? Azerbaijan relations. At the same time, the change in Turkish foreign policy, the implications of this change for the South Caucasus have been evaluated. In this context especially the normalization process between Turkey and Armenia and its impact on Turkish ? Azerbaijani relations have been investigated thoroughly. By the scope of the study at the first part the concept of crisis and its main aspects in international relations have been explained in order to clarify the crisis between Turkey and Azerbaijan. In general, has been given some knowledge about crisis, crisis management and third parties in international crises. The second part has been focused on the relations between Turkey and Azerbaijan. After researching historical background of the relations this part elaborates political, economic and security relations, as well as factors that affect the bilateral relations. In this context the role of Armenia in the foreign policy of Azerbaijan and Turkey as well as in the Turkey ? Azerbaijan relations have been emphasized. At the third part, the normalization process between Turkey and Armenia, the reasons that triggered this process, regional and non ? regional actors? attitudes toward the process have been analyzed in detail. Finally the crisis created by this process in the Turkey - Azerbaijan relations has been investigated. Key Words 1. Crisis 2. South Caucasus 3. Turkey ? Azerbaijan 4. Armenia 5. Normalization Crisis