Genetik algoritma ile büyükbaş süt hayvanlarında süt verimi maksimizasyonu
Genetic algorithm on dairy milk yield maximization
- Tez No: 348058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Veteriner Hekimliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Genetik Algoritma İle Büyükbaş Süt Hayvanlarında Süt Verimi Maksimizasyonu çalışmasının amacı Holştayn cinsi süt hayvanlarında verilen yem rasyonu süt verimini maksimize edecek şekilde özelleştirmektir. Süt veriminin maksimizasyonu doğrusal olmayan bir problem olduğu için önce Doğrusal Olmayan Programlama yöntemiyle daha sonra da sezgisel bir yöntem olan Genetik Algoritma yardımıyla çözülmüş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Genetik algoritmanın temel unsuru olan birey, çalışmada kullanılan 16 yem hammaddesinin rastgele miktarlarda birleştirilmesi ve bu birleşimin toplam ağırlığının sabit bir değere oranlanması ile oluşturulmuştur. Oluşturulan bu rastgele yem rasyonları ise hayvanın canlı ağırlığına bağlı olarak yaşama payı ihtiyaçları çıkarıldıktan sonra geriye kalan hammaddelerle ne kadar süt verimi elde edilebileceği üzerinden oluşturulmuştur. Sezgisel algoritmalar sonucu en iyiye kesin olarak ulaşılamama olasılığı nedeniyle geliştilen yazılım programı 100 kez çalıştırılmış, her çalıştırılma sonucunda en fazla süt verimini gerçekleyen yem rasyonu seçilmiştir. Genetik algoritma işlemi sonucunda doğrusal olmayan programlama ile üretilen yem rasyonlarından yaklaşık %60 daha süt verimini sağlayan yem rasyonlarına ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Genetik Algoritma 2. Süt Verimi 3. Yem Rasyonu 4. Hayvan Besleme
Özet (Çeviri)
The purpose of Genetic Algorithm on Dairy Milk Yield Maximization is to prepare a special dairy feed ratio for maximizing Holstein type cows milk yield. Milk yield maximization is a nonlinear problem that?s why Nonlinear Programming Methods are used first. After that Genetic Algorithms, which is a Heuristic Method, used for solving the same problem then the Genetic Algorithm results have been compared with Nonlinear Programming results. Individuals are the key element of Genetic Algorithms, which are combination of 16 raw materials in random amounts. Afterwards the total weight of individuals is proportioned to a fixed value in our study. Living needs of dairy cow subtracted from feeds total nutrient values and Individuals milk yields are calculated from that results depending on animals body weight. Heuristic Algorithms may not achieve the best of all the actual solutions because of that we run our program 100 times and recorded the best feed (individual) every time at last we choose the best solution from these records. After the Genetic Algorithm Process we achieve solutions that are about 60 percent efficient than the Nonlinear Programming. Key Words 1. Genetic Algorithms 2. Milk Capacity 3. Feed Ratio 4. Animal Feeding