Uluslararası ilişkilerde devletlerarası savaş ve savaşın nedenlerinin teorik incelemesi
Interstate war in international relations and theoretical analysis of the causes of wars
  1. Tez No: 348062
  2. Yazar: ÖNER AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÇAĞIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu tez çalışması uluslararası ilişkilerde devletler arası savaşların neden meydana geldiğini, teorik yaklaşımlarla açıklamak amacıyla hazırlanmıştır. Bunun için belli uluslararası ilişkiler teorileri ile savaş çalışmaları literatürünün bulguları kullanılmıştır. Savaş çok nedenli bir olgudur. Binlerce yıldır devletler farklı nedenlerle, farklı coğrafyalarda savaşmışlardır. Bu çalışmada sorgulanan husus devletlerin neden savaştığıdır. Savaşma eğilimi, bireyde, devletin rejiminde, sistemin yapısında incelenen bir durumdur. Bireyin doğası, onun psikolojik geçmişi, herhangi bir olayın nasıl algılandığı, savaşın ortaya çıkmasına etki etmektedir. Devletin rejimi, yönetsel yapıları, karar süreçleri, topraklarının büyüklüğü, ekonomik yapısı, nüfusu, iç çalkantılar ise savaşma eğilimini artırmakta veya azaltmaktadır. Sistem düzeyinde meydana gelen güç dağılımındaki değişimin, anarşik ya da hiyerarşik bir yapı oluşturması da sistemik savaşların meydana gelmesini etkilemektedir. Dolayısıyla savaşa etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerde meydana gelen değişimler devletleri savaş yatkınlaştırmaktadır. Tarihsel sürece bakıldığında devletlerin birçok farklı nedenden ötürü savaştıkları görülmektedir. Bu çalışmada devletlerin en sık hangi nedenlerden ötürü savaştıklarını ortaya koyarak, teorik varsayımlar tartışmaya açılmıştır. Bunun için davranışsalcıların nicel araştırma yöntemlerinden de faydalanılmıştır. Anahtar Kelimeler 1. Savaş 2. Savaş Teorileri 3. Savaşın Nedenleri 4. Savaş Çalışmaları 5. Savaş Tipolojileri
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared for bringing an explanation to the causes of war, through theoretical approaches. The particular theories of international relations and the findings of war studies were used for this research. War is multi-causal phenomenon. The states have been strived against each other in different geographies and with different causes for thousands of years. The issue expounded in this research is that why nations confict. War proneness is an issue which is examined in individuals, regime type of states and structure of international system. The nature of individuals, psychological background, perceptive attitudes effect the outbreak of war. Also, regime type of states, administrative networks, decisional processes, size of territory, economic structures, population, internal displeasures increase or decrease the war proneness of states. Changes of power distribution among the states by creating anarchical or hierarchical structure also have an impact regarding the onset of systemic wars. It means that there are great deal of variable which effect the outbreak of war. The changes in these variables make the states more prone to warfare. It is seen in retrospect that states fight due to many of different causes. The most frequent causes of war are examined in this studies by using historical data and records.The theoretical assumptions on the causes of war are brought forward by comparing them with our findings. For that purpose we benefited from the quantitative research methodology of behavioralists. Keyword 1. War 2. Theories of War 3. Causes of War 4. War Studies 5. War Typology