Tedarik zinciri performansının değerlendirilmesinde yapay sinir ağlarının kullanımı ve bir model önerisi
An evaluation of supply chain performance with artificial neural network methods and a model suggestion
  1. Tez No: 348065
  2. Yazar: OGUZHAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışmada, perakende sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede, tedarik zinciri performansının değerlendirilmesine yönelik yapay sinir ağı yöntemleri kullanılmıştır. Öncelikle, tedarik zinciri performansını etkileyen etmenler, maliyet, müşteri memnuniyeti ve esneklik temel değişkeni ve bu temel değişkenlere ait alt değişkenlere göre önem derecesine göre sıralanmıştır. Daha sonra oluşturulan modelde, hangi yapay sinir ağı yönteminin daha uygun olduğunu belirleyebilmek amacıyla; radyal tabanlı yapay sinir ağı, çok katmanlı yapay sinir ağı ve çoklu yapay sinir ağı yöntemleri karşılaştırılmıştır. Tedarik zinciri performansının tamamı dikkate alındığında, müşteri memnuniyeti temel değişkenine ait alt değişkenlerin daha önemli olduğu görülmüştür. Ayrıca, en iyi sonucu çoklu yapay sinir ağı yöntemi vermiştir. Anahtar Sözcükler 1. Tedarik Zinciri Yönetimi. 2. Tedarik Zinciri Performansı. 3. Çok Katmanlı Yapay Sinir Ağı Yöntemi. 4. Radyal Tabanlı Yapay Sinir Ağı Yöntemi. 5. Çoklu Yapay Sinir Ağı Yöntemi
Özet (Çeviri)
In this study, supply cahin performance evaluated by using artificial neural network methods in a company operating in the retail sector. First, the variables affecting supply chain performance are scaled by artificial neural network with cost, customer satisfaction and flexibility taken as and their sub-variables. Later, radial basis neural network, multilayer perceptron neural network and multiple neural network methods are compared in order to determine the optimal neural network method in the model. According to our results, customer satisfaction sub ? variables are found to be the most important variables and the optimal neural network method being the multiple neural network method. Key Words 1. Supply Chain Management. 2. Supply Chain Performance. 3. Radial Basis Neural Network. 4. Multilayer Perceptron Neural Network. 5. Multiple Neural Network