Psikolojik sözleşme ihlali ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research on examination of the relationship between psychological contract violation and organizational cynicism
  1. Tez No: 348066
  2. Yazar: HASAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, psikolojik sözleşme ihlali ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümleri, psikolojik sözleşme ve örgüsel sinizm kavramlarının açıklandığı teorik kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, psikolojik sözleşme ihlali algısı ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla, satış danışmanları örnekleminde gerçekleştirilen araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmaya 160 satış danışmanı katılmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler, SPSS 15.0 programı kullanılarak, değişkenlerin özelliğine göre uygun istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, psikolojik sözleşme ihlali ile örgütsel sinizm ve alt boyutları arasında aynı yönlü ve düşük düzeyde bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Buna göre araştırma hipotezleri desteklenmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Psikolojik Sözleşme 2. Psikolojik Sözleşme İhlali 3. Sinizm 4. Örgütsel Sinizm 5. Satış Danışmanı
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the relationship between psychological contract violation and organizational cynicism. The study consists of three parts. First and second parts consist of theoretical framework which explains the concepts of psychological contract and organizational cynicism. In the third part, a survey aiming to identify the relationship between psychological contract violation and organizational cynicism is examined. The survey carried out with 160 sales assistant. The research results were evaluated by proper statistical method by using SPSS 15.0 software according to variables. The results of the survey, indicated a statistically significant relationship between psychological contract violation and organizational cynicism. According to the results, the hypothesis are supported. Key Words 1. Psychological Contract 2. Psychological Contract Violation 3. Cynicism 4. Organizational Cynicism 5. Sales Assistant