Örgütsel adalet algısının banka çalışanlarının performans ve motivasyonlarına etkisi:Bir araştırma
  1. Tez No: 348072
  2. Yazar: MEHMET ALİ BİLSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yeni ekonomik çağda bilgi ve teknolojide yaşanılan gelişmeler, işletmelerin üretim faktörleri içinde yer alan nitelikli beşeri faktörün daha fazla önem ve değer kazanmasına sebep olmuştur. Özellikle işletme yöneticilerinin örgütlerinin dış ve iç çevrelerinde yaşanan değişim ve dönüşümlere adaptasyon çabaları, daha önceleri psikoloji ve sosyoloji araştırmalarının konu aldığı örgütsel bağlılık, vatandaşlık, güven, kültür ve adalet gibi pek çok kavramın yönetim literatürüne girmesinin temel nedenidir.Böylece yönetim literatürüne giren örgütsel adalet, işletme kaynak ve kazanımlarının çalışanlar arasında eşit, adil ve hakkaniyetli bir şekilde dağıtılması, işletme çalışanlarına yönelik olarak ilgili, saygılı ve nazik yönetim prosedürleri takip edilmesi ve işletmede var olan tüm süreçlerde etkileşimci yönetim uygulamalarının yaygınlaştırılması boyutlarında ele alınmaya başlanmıştır. Çalışanların dağıtımsal, prosedürel ve etkileşimsel adalet algılarının, pek çok yönetim kavramıyla ilişkileri araştırılarak, özellikle bu algıyı olumlu yönde geliştirecek uygulama ve stratejiler ön plana çıkmıştır. Bu anlamda çalışanların performans ve motivasyonlarıyla örgütsel adalet algıları arasındaki ilişki gündeme gelmekte, çalışanların performansını arttırmak amacıyla çalışanların örgütsel adalet algıları sürekli olarak takip edilmeye ve olumlu yönde geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı; Bankacılık sektöründe çalışanların, mevcut örgütsel adalet algılarının, performans ve motivasyon seviyelerine etkisini tespit etmektir. Böylece sektörde faaliyet gösteren işletmelerin örgütsel adalet yapısını düzenleyecek, iyileştirecek ve çalışanlarının buna bağlı olarak performans ve motivasyon düzeylerini yükseltecek, yönetsel stratejiler geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç ve hedefler doğrultusunda yapılan araştırma sonucunda, banka çalışanlarının örgütsel adalet algıları ile bireysel motivasyon ve performansları arasında doğru orantılı ilişki ve etkileşim olduğu görülmüştür. Bankaların örgütsel adalet yapısı veya çalışanların örgütsel adalet algısı olumlu olduğunda, çalışanların performansının arttığı, aksi durumda performanslarının düştüğü tespit edilmiştir. Yine aynı şekilde örgütsel adalet algısı ile örgütsel motivasyon arasındaki ilişki ve etkileşim banka çalışanlarının motivasyon düzeyleri içinde geçerlidir. Bununla birlikte, bu etkileşim ve ilişki, performansla örgütsel adalet algısı arasındaki ilişki kadar kuvvetli olmadığı yapılan bu araştırma sonucunda tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler 1.Örgütsel Adalet 2.Örgütsel Performans 3.Örgütsel Motivasyon
Özet (Çeviri)
The improvement in information and technology has led the qualified human factor to be more important in the new economic era. Especially the adaptation efforts of business managers and organizations to the external and internal changes and transformations has caused lots of concepts such as organizational commitment, citizenship, trust, culture and justice which were previously the subjects of psychology and sociology. Thus, the organizational justice which has used in management literature has started to be handled in dimensions of equal and fair distribution of business resources and gains, respectful and courteous management procedures for employees and dissemination of transactional management applications in all processes of a business. The relationship of the distributive, procedural and interactional justice perceptions of employees between lots of management concepts has been studied and in particular, the implementation and strategies to promote this perception has brought into forefront. In this sense, the relationship between performance and motivation and organizational justice perception of employees has come to the agenda, the organizational justice perception of employees are constantly followed and tried to be enhanced.The main purpose of this thesis is to determine the effect of the current organizational justice perception of employees in the banking sector to the performance and motivation level. Thus, the development of managerial strategies is aimed to regulate, improve the organizational justice structure of the businesses operating in the sector. The results of this research show that there is a direct proportion between organizational justice perception of the bank employees and individual motivation and performance levels. It is concluded that if the organizational justice structure or the organizational justice perception of the employees is positive, the employee performance will increase, otherwise, their performance will decline. Likewise, the relationship and interaction between organizational justice perception and organizational motivation is also valid for the motivation levels of the bank employees. However, it has been determined that this interaction and relationship is not as strong as the relationship between performance and organizational justice perception. Key Words 1.Organizational Justice 2.Organizational Performance 3.Organizational Motivation