11 Eylül sonrası süreçte ABD'nin yeni güvenlik politikasında Türkiye
Turkey's position in American new security politics after 9/11
- Tez No: 348073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEYFETTİN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Güvenliğin kavramsal yapılanmasıyla başlayan süreç teorik temelle birlikte verilmektedir. Güvenliğin tarihsel süreci, tanımı ve gelişimiyle devam eden yapılanma, karşılaştırmalı analizlerle devam etmektedir. ABD?deki güvenlik yapısını anlamak için tarihin derinliklerine inilmekte, Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi ve Monroe Doktrini bağlamında yalnızcılık politikası anlatılmakta, I. Dünya Savaşı?na kadar gelen bu süreçte, iki dünya savaşı arasındaki olaylara da değinilmektedir.Özellikle Soğuk Savaş dönemi, ABD ile Türkiye arasındaki güvenlik ilişkisini anlamak bakımından çok önemli bir dönemdir. Çünkü iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve güvenlik ilişkileri bu dönemde yoğunluk kazanmıştır. Ardından gelen ve Demir Perde (Iron Curtain)?nin inmesiyle devam eden süreç, SSCB?nin yıkılmasından 11 Eylül?e kadar geçen dönemi kapsamaktadır.11 Eylül terör saldırılarının ardından oluşturulan Bush Doktrini, Irak ve Afganistan işgalleri, ardından gelen Obama yönetiminin güvenlik perspektifi, çeşitli analizleri de içererek anlatılmaktadır. Tabii ki bu süreçlerin içinde, 1 Mart Tezkeresi, Çuval Hadisesi vb. önemli olaylar da bulunmaktadır. Tüm bu olaylar tarihsel döngü çerçevesinde kimi bağlantılar, paralellikler ve farlılıklar perspektifinde anlatılmakta, kimileri kısa ve özlü, kimileri ise uzun ve detaylı analizlerle değerlendirilmektedir. Aslında tüm bu süreç birbirinden farklı anlam yoğunlukları içinde tek bir kapıya çıkmaktadır. Anahtar Sözcükler 1) Güvenlik 2) Monroe Doktrini 3) Bush Doktrini 4) 1 Mart Tezkeresi 5) Çuval Hadise
Özet (Çeviri)
Process and teoric basis was explained that it begins with conseption structure of security. Also, comparative analysis was explained that this process keeps up with historical process, definition and progressing of security. In that article, deep historical times are explained to undrerstand of American security perception and isolationist policy with Declaration of Amarican Independence and Doctrine of Monroe. This process follows up to I. World War and also it explains events between I. and II. World Wars.Especially, times of The Cold War periods? security relations for both Turkey and USA are very considerable, because relations about economy, policy and security between two countries were very intensive in that period. Afterwards, The Iron Curtain came down, also period contained collapsing of USSR to 9/11.Some analysisses were both explained and occured after 9/11, like Bush Doctrine, occupation of both Iraq and Afghnasitan and security perspective of Obama Government with including some analysisses. Also in that process, March 1 Memorandum and The Hood Event etc. some important events existed. All situations were explained with some connections, similarities and differences, in that perspective historical turning, some of them were explained with short and deep analysises, other of theme were explained with long and detailed analysises. Actually all this process, all of them reach the same result even if they have different meaning intensities. Key Words 1) Security 2) The Cold War 3) Bush Doctrine 4) March 1 Memorandum 5) The Hood Event