Sosyal sermaye ve bilgi paylaşımı davranışının yenilikçilik iklimine etkisi
Impact of social capital and knowledge sharing behavior on innovation climate
- Tez No: 348071
- Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Sürdürülebilir rekabet avantajının öneminin her geçen gün arttığı günümüzde bu avantajı sağlamanın ve sürdürmenin en büyük silahı yenilik olarak görülmektedir. Örgüt içinde yenilik bütün bireylerin ve birimlerin katılımı ile sağlanabilmektedir. Bu ise yeniliğe imkân tanıyan bir örgüt iklimi ile gerçekleşebilir. Bu iklimin oluşmasında güven, normlar, ortak dil ve hikâyeler gibi unsurları bulunan ve ilişkilere gömülü olan sosyal sermaye ile bilgi paylaşımı önem arz etmektedir. Çalışmada sağlık sektörünün ana işletmeleri olan hastanelerdeki sosyal sermaye ve örtülü bilgi paylaşımı davranışının yenilikçilik iklimine etkisi araştırılmıştır. Bu maksatla hızlı bir değişim ve gelişme sürecinde olan Kütahya?daki iki kamu ve iki özel hastanedeki 398 çalışana uygulanan anket verileri analiz edilmiştir. Yapılan araştırmada değişkenlerin tamamı YEM ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda sosyal sermayenin örtülü bilgi paylaşımı davranışını ve yenilikçilik iklimini pozitif etkilediği tespit edilmiştir. Bu etkide ilişkisel sosyal sermayenin rolü esas teşkil etmektedir. Ayrıca örtülü bilgi paylaşımı davranışının sosyal sermayenin yenilikçilik iklimine etkisinde aracılık rolü de tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Sosyal Sermaye 2. Bilgi Paylaşımı 3. Yenilikçilik İklimi 4. Örtülü Bilgi Paylaşımı 5. Yapısal Eşitlik Modeli
Özet (Çeviri)
As sustainable competitive advantage has gained ever-increasing importance today, innovation is regarded as the vital means to providing and sustaining this advantage. Innovation inside the organization can be accomplished through the participation of all individuals and units. This can be realized with organizational climate that promotes innovation. In order for this climate to be established, social capital encompassing such factors as trust, norms, shared language and stories, and embedded within relations along with knowledge sharing are of vital importance. In this study, the effects of social capital and tacit knowledge sharing behavior on innovation climate in hospitals as the main enterprice of health sector are investigated. To this end, the data from the questionnaire responded by 398 personnel in two public and two private hospitals in Kütahya which is going through a process of rapid change and development have been analyzed. All the variables in the study have been analyzed with Structural Equation Modeling. The results of the study showed that social capital affects tacit knowledge sharing behavior and climate of innovation positively. Relational social capital has the main role in this relationship. It was also found that tacit knowledge sharing behavior acts as an intermediary role about the effect of social capital on innovation climate. Keywords 1. Social Capital 2. Knowledge Sharing 3. Innovation Climate 4. Tacit Knowledge Sharing 5. Structural Equation Modeling