Hastane yöneticilerinin karar verme tarzlarına göre örgüt çevresi algılarına ilişkin bir alan araştırması
Perceptions of organizational environment according to the hospital managers decision-making styles a field research
  1. Tez No: 348079
  2. Yazar: MOHANAD BADOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Karar verme, alternatifler arasından en iyi seçeneği tercih etmek olarak tanımlanabilir. Her gün farklı konularla ilgili farklı alternatiflerle karşılaşırız ve bu alternatiflerden birini seçerek karar veririz. Literatürde farklı araştırmacılar tarafından tanımlanmış birçok farklı karar verme stili vardır. Günümüz yöneticileri değişen dinamik bir ortamda cok çeşitli kararlar almaktadırlar. Bu kararların rasyonel ve doğru olması yoneticilerin karar verme sürecinde etkileyen faktörler hakkında ceştli ve guvenli bilgilerle donatılmasına bağlıdır. Günümüz isletmeleri karar verme süreçlerinde faaliyetlerini etkileyecek çok çeşitli değişken ve parametreleri göz önüne almak zorundadırlar. Bu çalışmada, hastanelerde yöneticilerin karar verme sürecinde örgütsel ve çevresel faktörlerin etkisini belirlenmeye çalışılmış .bu faktörler ve hastanelerde yönetsel karar verme süreci ilişkisi bağlamında incelenmiştir. Turkiyede sağlık sektöründe faaliyet gösteren 36 hastanedan toplanan veriler, SPSS 16 istatistik paket programı yardmıyla analiz edilip, karar verme süreci ile çevresel ve örgütsel faktörler arasında anlamlı bir ilişki sonuca ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler 1.Hastaneler 2.Karar Verme Süreci 3.Yönetsel Karar 4.Örgütsel ve Çevresel Faktörler
Özet (Çeviri)
Decision making can be defined as, choosing the best option between alternatives. Everyday, we meet different alternatives about different topics and we make a decision by choosing one of these alternatives. There are lots of different decision making styles that are defined by different researchers in literature Today?s administrators have been taking various decisions in changing dynamic environment. That these decisions are rational and accurate is up to the fact that administrators should be equipped with various and dependable data about the factors that influence the managerial Decision Making Process . Today?s establishments have to take the different variabilities and parameter which will affect the facilities in the process of taking decision into the consideration. In our this study we tried to identify organizational and environmental factors related to managerial decision making process and examined the relationship among those factors and managerial decision making process in the hospitals Survey is conducted on 36 hospital operating in health industry in Turkey and data are analyzed thorough the SPSS 16 statistical packet and and conclude that there is a relationship between environmental, organizational factors and decision making process. Key Words 1.Hospitals 2.Decision Making Process 3.Managerial Decision 4.Organizational and Environmental Factors