Çalışanların örgüt kültürünü algılamalarına yönelik mobil iletişim sektöründe bir alan araştırması
An empirical research in mobile communication sector on the employees perceptions' of organizational culture
  1. Tez No: 348080
  2. Yazar: ÖZGE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, bir GSM firmasının Müşteri Hizmetleri Departmanında çalışanların örgüt kültürüne ilişkin algılarının belirlenmesidir.Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kültür kavramı, ikinci bölümde çalışmanın aslî konusunu oluşturan örgüt kültürü kavramı teorik açıdan ele alınmıştır. Üçüncü bölüm, çalışmanın uygulama bölümünü oluşturmakta olup, bu bölümde, çalışanların örgüt kültürünü algılamaları analiz edilmiştir. Çalışmanın modeli, tarama modelidir. Veri toplama aracı olarak, çalışanların demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 6 soruluk bir anket formu ile örgütsel değer ve normları içeren 52 ifadelik Örgüt Kültürü Anketinden oluşan anket yöntemi uygulanmıştır. 250 çalışana dağıtılan anketlerden 176'sı cevaplanarak analize tabi tutulmuştur. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 20 Paket Programı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, çalışanların örgüt kültürünü genel olarak yüksek düzeyde algıladığı görülmektedir. Cinsiyet değişkeni haricindeki diğer değişkenlerde, algılamalarda gruplar arası anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Örgütsel Davranış 2. Kültür 3. Örgüt Kültürü 4. Algı 5. Çalışanla
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is identifying the employees' perceptions of organizational culture in Customer Services Department of a GSM company.This thesis is composed of 3 parts. In the first part, the concept of culture and, in the second part, the concept of organizational culture has been examined in theoretical aspect. The third part constitutes the empirical part of the study and in this part, the employees' perceptions of organizational culture has been analysed.The model of this study is screening model. The survey method is used as a means of gathering data which is composed of a 6-question Questionnaire for measuring demographic properties of employees and a 52-item Organizational Culture Questionnaire containing organizational values and norms. 176 of the questionnaires which was distributed to 250 employees has been replied and analysed. The data obtained in the study has been evaluated by SPSS 12 software. According to the results, it is seen that employees percept the culture at a high level. Meanful differences in perceptions has been determined between groups in variables except for the sexuality variable. Key Words 1. Organizational Behaviour 2. Culture 3. Organizational Culture 4. Perception 5. Employees