Ovacık (Keçiören-Ankara) yerleşim alanının mühendislik jeolojisi özellikleri
- Tez No: 34808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada, Ankara ili kuzeyindeki Ovacık Köyü civarında yeralan Kuvaterner, Üst Pliyosen ve Miyosen birimlerinin dağılımı, sınıflama, dayanım ve oturma gibi mühendislik jeolojisi özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla bölgenin 1:25000 ölçekli genel jeoloji ve 1:5000 ölçekli mühendislik jeolojisi haritaları hazırlanmıştır. İnceleme alanında açılan 10 adet temel sondaj kuyusundan birimleri temsil eden örselenmiş ve örselenmemiş numuneler alınarak bu birimlerin jeoteknik özellikleri laboratuvar yöntemleri ile belirlenmiştir. Yapılaşma amacı ile arazi kullanımı hakkında bilgiler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Ovacık (Keçiören-Ankara), mühendislik jeolojisi, zemin sınıflaması, fiziksel özellikler, kayma dayanımı, taşıma gücü, oturma, arazi kullanımı.
Özet (Çeviri)
In this study, distribution, classification, engineering geological properties such as strength and settlement of the Quaternary. Upper Pliocene and Miocene rock units in north of the Ankara city center around the Ovacık villages. 1:25 000 scale general geology and 1: 5000 scale engineering geology maps are prepared for this purposes. The geotechnical purposes of the rock samples taken from 10 boreholes and representing these rock units were determined in the laboratory. Additionally, information is given for planning and construction purposes. KEY WORDS: Ovacık (Keçiören-Ankara), engineering geology, soil classification, physical properties, shearing strength, consolidation, usability for construction.