Örgütsel bağlılık ile motivasyon arasındaki ilişki: Bir şirket uygulaması
The relationship between organisational commitment and motivation: An empirical study in a firm
- Tez No: 348098
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİH DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasının amacı örgütsel bağlılık ve motivasyon kavramlarını hem teorik olarak ele almak hem de bir şirket uygulaması ile aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu doğrultuda çalışmanın birinci bölümü kapsamlı bir şekilde örgütsel bağlılık kavramını içermektedir. Kavram tanımı, önemi, etki eden faktörler ve sonuçları açısından ele alınmıştır. Ayrıca örgütsel bağlılığın farklı yaklaşımlarına da yer verilmiştir. İkinci bölümde motivasyon kavramına ait detaylı teorik bilgiler yer almaktadır. Motivasyonun tanımı, önemi ve özendirme araçlarına değinilmiştir. Kavrama ilişkin teoride yer alan farklı sınıflandırmalar da bu bölümün içeriğini oluşturmaktadır.Üçüncü bölüm bir şirkette gerçekleştirilen bir anket çalışmasını içermektedir. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm demografik bilgilere ait sorular içerir. İkinci bölüm duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılığa ilişkin sorular içerir. Üçüncü bölümde de içsel ve dışsal motivasyona ilişkin sorular yer alır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 19 istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre çalışanların örgütsel bağlılık ve motivasyon düzeyleri yüksek düzeyde tespit edilmiştir. Duygusal, devam ve normatif bağlılık ile içsel ve dışsal motivasyon düzeyleri de yüksek olarak tespit edilmiştir. Parametrik bir test olmayan Spearman korelasyon testi sonucunda bağlılık ve motivasyon değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Anahtar Sözcükler 1. Örgüt 2. Örgütsel Bağlılık 3. Motivasyon 4. Örgütsel Bağlılık Yaklaşımları 5. Motivasyon Teorileri
Özet (Çeviri)
The main prupose of this thesis is to give theoritetical information about organisational commitment and motivation as well as to define the relationaship between the terms in an empirical study in a firm. In this context the first part of this study consists of the organisational commitmentterm in details. The issues written in this partare the definition, the importance, the factors and the consequences of organisational commitment. This part also includes the different approaches of organisational commitment. The second part of the study is related to the motivation term in details about its definition, importance and its incentives. It is also written about the different theories of motivation. The third part of the study includes an empirical study. It is used a questionnaire method that consists of three parts. The first part includes questions about the demographic information of the participants. The second part includes statements that measure affective, continuance and normative commitment. And the third part includes statements that measure intrinsic and extrinsic motivation. The results of the study were analized by using the statistical program SPSS 19. According to this results there ara high levels of organisational commitment and motivation in the firm. The affective, continuance and normative commitment as well as intrinsic and extrinsic motivation are in high levels. It is made the non-parametric Spearman Correlation test and according to its result it was found a significant, positive and average correlation between organisational commitment and motivation. Key Words 1. Organisation 2. Organisational Commitment 3. Motivation 4. Organisational Commitment Approaches 5. Motivation Theories