Performans yönetimi ve başarıya etkisi: ankara PTT Başmüdürlüğü örneği
Performance management and impact on success: The case of Ankara Regional Directorate of PTT
- Tez No: 348107
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara PTT Başmüdürlüğü?nde çalışan personelin performansını etkileyen unsurları görmek, çalışanların Performans Yönetim Sistemi hakkındaki algılarını ölçmek ve görüşlerini almaktır. Bu bağlamda 21 soruluk bir anket çalışması hazırlanmış ve Ankara PTT Başmüdürlüğü?ne bağlı altı dağıtım merkezinde uygulanmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde performans, performans geliştirme, performansı etkileyen faktörler ve performans yönetim sisteminin kullanım alanları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde performans yönetim sistemi süreci, performans değerlendirme yöntemleri, performans yönetim sisteminin yararları ve performans yönetimi ile başarı arasındaki ilişki incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise performans yönetim sisteminin başarı ile ilişkisini incelemek üzere anket çalışması yer almıştır. Bu bölümde öncelikle araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi, kapsamı, sınırlılıkları ve hipotezleri açıklanmıştır. Sonrasında anket çalışması sonucu elde edilen veriler tablo ve grafikler ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak, performansı etkileyen unsurları görmek, çalışanların performans yönetim sistemi hakkındaki algılarını ölçmek ve görüşlerini almak amacıyla 21 soruluk bir anket hazırlanmıştır. Verilerin analizi için anket sorularına verilen cevapların yüzde frekans dağılımları çıkarılmış olup, hipotezlerin testinde tek örneklem için parametrik olmayan Wilcoxon işaret testi (Wilcoxon Signed Rank Test) kullanılmıştır. Değerlendirme aşamasında anket sorularına verilen yanıtlar kodlanmış ve veriler SPSS 20.0 paket programında analiz edilmiş olup, anlamlılık düzeyi 0.05 olarak ele alınmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, oluşturulan hipotezler test edildiğinde yapılacak işin açık, net ve anlaşılır olmasının çalışan performansını artırdığı görülmüştür. Çalışanların performanslarını objektif kriterlerle değerlendirecek bir birimin gerekli olmadığı görülmüştür. Performans yönetim sisteminin, bireysel performansı artıran ve başarıyı da beraberinde getiren bir yönetim anlayışı olmadığı görülmüştür. Adil olarak yapılan performans değerlendirmelerinin performansı olumlu etkileyerek başarıyı artırdığı görülmüştür. Örgütlerde performans yönetim sisteminin etkin bir şekilde uygulanmasının bireysel ve kurumsal başarıyı artırmadığı görülmüştür. Çalışanlar, çalıştıkları birimin ve Ankara PTT Başmüdürlüğü?nün performansını normal bulmuşlardır. Eğitim faaliyetleri sonucunda kazanılan bilgilerin personel performansı üzerindeki etki derecesi normal görülmüştür. Anahtar Sözcükler 1. Performans 2. Performans Yönetimi 3. Performans Değerlendirme 4. Başarı 5. Başarılı Yönetim
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to see the factors that affect the performance of the personnel working in Ankara Region Directorate of PTT, and to measure employees? perceptions of the Performance Management System. In this context, a 21-item questionnaire was prepared and applied to the six distribution center of Region Directorate of PTT in Ankara. This study consists of three parts. In the first chapter of performance, performance improvement, the factors affecting the performance management system and application areas were focused. In the second part ,the process of performance management system, performance evaluation methods, benefits of performance management,the relationship between performance management and success were analysed.In the third and final section,a survey was held in order to find out the relationship between performance management system and success. In this section, the research subject, purpose, significance, methodology, scope, limitations, and hypotheses were described. Afterwards, the data from the survey were evaluated with tables and graphs. In order to see the factors that affect the performance of the employees' perceptions of the performance management system and to measure and take in the views, 21-item questionnaire was prepared according to the aim of the study. Frequency distributions of the answers to the survey questions for the analysis of the data was removed, and the non-parametric Wilcoxon signed rank test for one sample hypothesis test (Wilcoxon Signed Rank test) were used. During the evaluation process ,the data was coded and analyzed by using SPSS 20.0 package program and the level of meaning was set to 0.05. According to the results of the study, when the hypotheses are tested, the clarity and intelligibility of the work improves the performance of the employees. It was clarified that performance management system doesn?t improve improve individual success.It was witnessed that a fairly held performance evaluation effects success positively. The effective implementation of organizational performance management system does not increase the individual and coorporate success. Employees have found the performance of the work unit and Region Directorate of PTT in Ankara normal. Degree of influence on the performance of the knowledge gained as a result of staff training activities were normal. Key Words 1. Performance 2. Performance Management 3. Performance Appraisal 4. Success 5. Succesful Management