İdarenin kusursuz sorumluluğu bağlamında sosyal risk ilkesi
Principle of social risk within the context of faultless liability of administration
  1. Tez No: 348109
  2. Yazar: HALİM ALPEREN ÇITAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Her geçen gün daha karmaşık hâle gelen sosyal hayat, kişilerin yalnızca toplumun bir bireyi olmak itibariyle ağır ve infial uyandırıcı zararlara maruz kalma ihtimalini artırmaktadır. Görünürdeki sebebi idare olmayan bu zararların devlet tarafından karşılanmasını öngören sosyal risk ilkesi, Fransa?da ?risklerin sosyalizasyonu? başlığı altında değerlendirilen ve yasal düzenlemelere dayanak teşkil eden bir yaklaşımı ifade etmektedir. Türk uygulamasına 90?lı yılların başında giren sosyal risk ilkesi, terör zararları bakımından bağımsız ve içtihadî bir sorumluluk esası olarak kullanılmıştır. 2004 yılında çıkarılan 5233 sayılı Kanun, terör zararlarının devlet tarafından karşılanmasını öngörmüştür. Türk idarî yargı yerleri bu düzenlemeden sonra sosyal risk ilkesine dayanmaktan vazgeçmiştir. Bu durum, sosyal risk ilkesinin artık geçerliliğini yitirdiği biçiminde yorumlanmaktadır. Kitle hareketleri ve tabiî âfetler konusunda Türkiye?de henüz kapsayıcı bir yasal düzenleme yoktur. Ayrıca 21. yüzyılda yeni sosyal risk faktörlerinin ortaya çıkması da kuvvetle muhtemeldir. Ayrıca 5233 sayılı Kanun, terör eylemlerinden kaynaklanan zararların tamamını kapsamamaktadır. Bu sebeple çalışmamızda sosyal risk zararlarının yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulmadan, doğrudan doğruya yargısal içtihatlar vasıtasıyla karşılanmasının mümkün olup olmadığı incelenmiş, sorumluluk unsurları bakımından yeni yaklaşımlar önerilmiştir. Anahtar Kelimeler 1- Hizmet kusuru 2- Kusursuz sorumluluk 3- Sosyal risk 4- İlliyet bağı 5- Terör
Özet (Çeviri)
Social life, which is getting more complicated day by day, has increased the possibility of people to be exposed to grave and extraordinary damages just because they are the members of the society. These damages such as terrorism, mass actions and natural disasters arouse indignation and cannot be directly attached to administration. Principle of social risk, suggesting such damages should be compensated by the State, constitutes a theoretical basis for legal regulations in France.Principle of social risk which was carried into Turkish practice in the beginning of 1990s was applied as an independent judicial basis for liability arising from terrorism acts on a case by case basis because there was not any legal regulation. Law No. 5233 which was enacted in 2004 provided for that the damages caused by terrorism would be compensated by the State. After the enactment of this law Turkish administrative courts changed their rule in regard to principle of social risk. There is still not a general and inclusive law in regard to mass actions, natural disasters and other potential social risks in Turkey. Moreover, Law No. 5233 does not cover all of the damages originating from terrorism. Therefore, in my thesis, it is considered whether Turkish courts still have a chance to create an original approach which will enable all of the damages originated from social risks to be compensated just by court practices and also new approaches in respect of liability are advised. 1- Fault-based liability (faute de service) 2- Faultless liability (responsabilité sans faute) 3- Social risk 4- Causal connection 5- Terror