İbrahim Hakkı Paşa'nın hayatı ve devlet adamlığı (1863-1918)
The biography of İbrahim Hakki Pasha and his political statesman (1863-1918)
- Tez No: 348120
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİNGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
Bu çalışmamız, Osmanlı Devleti?nin son döneminin önemli devlet adamlarından olan İbrahim Hakkı Paşa?nın (1863-1918) biyografisinden oluşmaktadır. İbrahim Hakkı Paşa 1882?de Mekteb-i Mülkiyye?den birincilikle mezun olduktan sonra devletin çeşitli kademelerinde görev almıştır. İlk olarak, Hariciye Nezâreti Tahrirât Kalemi?nde stajyer memur, sonra sırasıyla Mabeyin-i Hümâyûn Tercümanlığı ve Bâbıâli Hukûk Müşâvirliği görevlerinde bulunmuştur. İbrahim Hakkı Paşa, Osmanlı Devleti?nin askeri, siyasi ve ekonomik alanda büyük sorunlar yaşadığı bir dönemde bürokratik görevlerinin yanı sıra Mekteb-i Hukûk ve Mekteb-i Mülkiyye?de Hukûk-ı İdâre ve Devletler Hukûku gibi dersler vermiştir. İbrahim Hakkı Paşa?nın devletler hukûku alanında yapmış olduğu çalışmalar ve birden fazla yabancı dil bilmesi, Bâbıâli Hukûk Müşâvirliği sırasında yurtiçi ve yurtdışında siyasî, hukûkî ve malî konularda birçok komisyonlarda görev almasını sağlamıştır. İbrahim Hakkı Paşa, bürokratik görevlerinden sonra 1910?da İttihat ve Terakki?nin desteği ile sadrazamlığa getirilmiştir. Sadrazamlığı sırasında İtalya?nın Trablusgarp?ı işgal etmesi, İbrahim Hakkı Paşa?nın hatalı idaresine bağlanmış ve ağır eleştirilere maruz kalmıştır. Bu sebeple sadrazamlıktan istifa etmiş ve 1915?te Berlin Büyükelçiliği?ne atanmış ve Berlin?de 1918?de vefat etmiştir. Cenazesi İstanbul?a getirilerek Yahya Efendi Türbesi?nde defnedilmiştir. Anahtar Kelimeler 1. II. Meşrûtiyet 2. Bâbıâli Hukûk Müşâvirliği 3. Mekteb-i Hukûk 4. İttihat Ve Terakki 5. Adl ü ihsan
Özet (Çeviri)
This work consists of the biography of Ibrahim Hakkı Pasha (1863-1918) who was one of the important scientific and political statesman in the last period of The Ottoman Empire. Ankara, 2013. After his graduation from The Faculty of Political at the first ranking in 1882, he participated in most of the state duties in different levels. First, he was intern officer in Hariciye Nezareti Tahrirat Kalemi. After wards, he consequtively became an interpreter in Mabeyn-i Hümayun and Babıali Legal Council. When The Ottoman Empire had a lot of military, political and economical severe problems, besides his bureaucratic duties he gave lectures on administ rative law and İnternational law at The Faculty of Law and The Faculty of Political. His knowledge on more than one foreign languages and his international law sudies resulted in taking part in many commission about law, financial and political topics in the country and abroad, besides his job as a Babıali Legal Council. After his his bureaucratic duties he was appointed as grandvizier with the support of İttihat ve Terakki Fırkasi 1910. During his grandvizier, intervene of Tripoli by Italy was conjuncted to his wrong authority and appointed to heavy criticism. He resigned his job because of this reason, and he was appointed to Berlin?s Ambassador ship in 1915. He died in 1918 in Berlin. His funeral was brought to Istanbul and was buried in Yahya Efendi tomb. Key Words 1. II. Constitutionalism 2. Babıali Legal Council 3. The Faculty of Law 4. Committee of Union and Progress 5. Justice and Beneficence