Hristiyan ikonografisinde Nuh Tufanı
Christian iconography of Noah's Flood
  1. Tez No: 348123
  2. Yazar: ÜLKÜ BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Hristiyan İkonografisinde Nuh Tufanı teması tesbit ettiğimiz 86 eser üzerinde ikonografik açıdan incelenmiştir. Tarihte yazılı kaynaklarda tufan öyküsü öncelikle genel anlamda ele alınmış, daha sonra Tevrat öncesi dönemde mitolojik tufan efsaneleri ile Musevilik ve Hristiyanlıkta Nuh tufanı öyküsüne dair metinlerin incelemesi yapılmıştır. Nuh tufanı öyküsünün ikonografik kaynağı olan Tevrat?ın tarihçesi ile ilgili araştırmalara ve bu araştırmalara ışık tutan arkeolojik kazılara değinilmiştir. Son yıllarda yapılan jeolojik araştırmalar sonuçunda öne sürülen Karadeniz taşkını ve tufan hipotezi hakkında bilgilere yer verilmiştir. Tufan öyküsü mitilojideki efsanelerden başlayarak Musevilikte Nuh tufanı öyküsü ve İncil?deki simgesel yansımaları incelenmiştir. Tevrat?ta Nuh tufanı öyküsünü konu alan tasvirler ikonografik analiz yöntemi ile temalarına göre gruplanmış, Nuh?un gemisinin yapımı, gemiye giriş, tufan, tufan da gemi, güvercinin dönüşü, gemiden çıkış, kurban, Nuh?un sarhoşluğu ve Kenan?ın lanetlenişi başlıca kompozisyonlar olarak tespit edilmiştir. İncelenen eserler olgusal ve ikonografik anlam yönünden detaylı olarak açıklanmış, ikonografiye uyan ve uymayan yönler, ifadesel anlatımın ikonografiyle uyumu, sanatçı bireyselliğinin öne çıktığı noktalar, eserin yapıldığı dönemin kültür ve sanat akımlarının yansıması karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler 1. Nuh'un Tufanı 2. İnanç 3. Sanat 4. Mitoloji 5. İkonografi
Özet (Çeviri)
The Noah?s Flood theme in the Christian Iconography has been studied iconographically on 86 artefacts that we have determined. The story of the Noah?s Flood has been primarily tackled in the written sources in history in general terms, then the texts on the Noah?s Flood in Judaism and in Christianity have been studied together with the mythologic flood legends in the pre-Old Testament period. The researches on the history of the Old Testament as the iconographic source of the story of the Noah?s Flood and the archeological excavations that are shedding light to these researches have been identified. Information has been laid down on the Black Sea Flood and the Flood hyphothesis that have been put forth as a result of the geological researches conducted in recent years. Starting from the mythological legends, the subject of the Noah?s Flood, the story of the Flood in Judaism and the symbolic reflections in the Bible (New Testament) have been studied. The depictions portraying the story of the Noah?s Flood in the Old Testament have been grouped in terms of their subject and by means of the iconographic analysis method where the construction of the Noah?s ark, entry to the ark, flood, ark in the flood, dove?s return, exit from the ark, sacrifice, Noah?s drunkenness and damnation of Kenan have been determined as the primary compositions. The artefacts studied have been explained in detail in terms of their conceptual and iconographic meanings, and the aspects relevant or irrelevant to the iconography, relevance of the expressionist depiction to the iconography, areas where the artistic individualism prevails, reflection of the cultural and artistic trends of the period of the artefacts have been tackled in comparison with each other. Key Words 1. Nuh's Flood 2. Faith 3. Art 4. Mythology 5. Iconography