Kamu hukuku açısından internet içeriğinin düzenlenmesi ve bu alanda devletin idari yaptırım uygulama yetkisi
State's competence of internet regulation and imposing administrative sanctions with regards to public law
- Tez No: 348122
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SEZGİNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Devletin interneti düzenlemesi birçok eleştiriyi de beraberinde getirmektedir. Özellikle kamu hukuku kapsamında yürürlüğe konulan düzenlemeler, temel hak ve özgürlük ihlali iddialarının ileri sürülmesine neden olabilmektedir. Bu çerçevede, internet içeriğine ilişkin devlet tarafından yapılan düzenlemelerin kamu hukuku ekseninde incelenmesini konu alan bu çalışmada, genel olarak devletin internete yaklaşımı tespit edilmeye çalışılmış ve temel hak ve özgürlük alanına ilişkin ortaya çıkan çatışmaların çözümünde, düzenleme konusunda hassas bir dengenin gözetilmesi gerekliliği ortaya konulmuştur. Bu gereklilik ortaya konulurken, internet ve devlet denildiğinde ilk akla gelenin sansür mü olması gerektiği, internetin devlet tarafından hiç müdahale edilmemesi gereken bir alan mı olduğu, yoksa devletin bu konuda bir düzenleme hakkının mı bulunduğu, interneti kimin yönettiği, internetin ortaya çıkardığı hukuksal sorunların çözümünde devletin nerede olduğu, devletlerin interneti düzenleme konusundaki uluslararası girişimlerinin ne anlam ifade ettiğine yönelik değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca, bilişim suçlarıyla mücadele, internet ortamında kişisel verilerin korunması, önleme amaçlı internet iletişiminin denetlenmesi, ulusal siber güvenliğin sağlanması, internet içeriğine erişimin engellenmesi, filtreleme, içeriğin yayından çıkarılması ve cevap hakkı, internet servis sağlayıcıların cezai ve idari sorumlulukları, alan adlarının yönetimi gibi konuların devlet ve internet ilişkisinde nerede yer aldığı, ülkemizde internetin düzenlenmesi konusunda yürürlüğe konulan kanunların sansür içerikli kanunlar mı olduğu ve bu kanunların getirmiş olduğu düzenlemelerin demokrasi ve insan hakları bağlamında ne anlam ifade ettiğine yönelik konular üzerinde de durulmuştur. Bu ve benzeri sorulara cevap bulmayı amaçlayan bu çalışmada kamu hukuku açısından bir bakış açısı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. İnternetin düzenlenmesi. 2. Kamu hukuku ve internet. 3. Erişimin engellenmesi. 4. İfade özgürlüğü ve internet. 5. İnternet sansürü.
Özet (Çeviri)
Regulation of the Internet by the state brings about many criticisms. Especially regulations which are put into action within the context of public law may cause assertions regarding violations of the fundamental rights and freedoms. Starting from this point of view, in this study which discusses examination of the regulations made by state concerning the content of Internet within the context of public law, as a general thing, it is attemted to determine the approach of the state to the Internet and put forth the necessity of establishing a sensitive balance regarding regulation in the process of solving the conflicts with relation to the field of the fundamental rights and freedoms. While this requirement is presented, it is evaulated whether censorship must come to mind when the subjects are state and Internet, Internet is a field in which state should never intervene or state does have a regulation right in the area of Internet, who rules the Internet, where state stands in the process of solving legal problems caused by Internet, what the international initiatives concerning the regulation of Internet do mean. Besides it is put empasis on where the subjects such as struggle with cyber crimes, storing personal data, control of Internet communication with the aim of interception, providing national cyber security, prevention of access to the content of Internet, filtering, removal of content from transmission and right of reply, criminal and administrative liabilities of Internet service providers, conduct of Internet domain names, do take place concerning the relation between state and Internet, whether laws which are put into effect regarding the regulation of the Internet in our country are cencorship themed and finally what the regulations made by these laws does amount to in the context of democracy and human rights. In this study which aims at finding answers for these issues, it is made an attempt on manifesting a perspective from the point of public law. Key Words 1. Regulation of Internet. 2. Public law and Internet. 3. Filtering. 4. Freedom of expression and Internet. 5. Internet censorship.