Demokrat Parti iktidarı ve Türk kamuoyu (1950-1960)
Democratic Party government and Turkish public opinion (1950-1960)
- Tez No: 348138
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Türk siyasi hayatında 14 Mayıs 1950 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nin 27 yıllık iktidarını kaybetmesi ve Demokrat Parti'nin büyük bir çoğunlukla iktidara gelmesi üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Kamuoyunun, Demokrat Parti'yi iktidara taşımasındaki temel sebepler bağlamında tercihi ile iktidara geldikten sonra Demokrat Parti'nin kamuoyunu bilgilendirmek/etkilemek için kullandığı yöntemler ile icraatlarını kamuoyuna nasıl anlattığı ve kamuoyunun bunları nasıl algıladığı üzerinde durulması gereken meselelerdir. Çalışmamızda kamuoyunu etkilemede propagandanın önemi ve basının kamuoyunu yönlendirmedeki etkisi üzerinde durulduktan sonra Demokrat Parti'nin kamuoyunu oluşturmada takip ettiği yöntemler ele alınmıştır. Tabiatıyla DP hükümetlerinin, gerek icraatlarını, gerekse CHP iktidarı dönemi ile ilgili iddialarını kamuoyuna nasıl aktardığı meselesi üzerinde durulmuştur. Kamuoyunun iktidar ve muhalefet için ne kadar önemli olduğu 1954 ve 1957 Milletvekili Genel Seçimlerinde görülecektir. Çalışmamızda Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, dönemin gazete ve dergileri ile resmi yayınlar taranmış, telif ve tetkik eserlerden de yararlanılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Kamuoyu 2. Propaganda 3. Basın 4. Cumhuriyet Halk Partisi 5. Demokrat Parti
Özet (Çeviri)
In Turkish political life on May 14, 1950 elections, the Republican People's Party, a 27-year decline in the political power of the Democratic Party with a majority coming to political power of the need to focus on an important issue. The key factors in the context of preferences? public opinion in the Democratic Party came to political power and after coming to political power of Democratic Party is to inform the public/ to influence the methods used and how to put these across in addition how the public opinion perceive these, are the significant issues of the need to focus on. In our study consists of the importance of propaganda in influencing public opinion and the effects of media in guiding public opinion. After emphasizing them, the methods which Democratic Party followed by the creation public opinion are discussed. Naturally DP's governments, both the actions of Democratic Party and their claims that related to the period of Republican People's Party political power are emphasized by considering the issue of how these are transferred to public opinion. The importance of the public opinion for the government and opposition is recognized in 1954 and 1957 Parliamentary Elections.In our study, the Republic Prime Ministry's Archives, the period of newspaper, magazines and official publications were scanned moreover, the works of compilation and survey were used. Keywords 1. Public Opinion 2. Propaganda 3. Media 4. Republican People's Party 5. Democratic Party