Demir alaşımlarında martensite dönüşümleri için büyüme olayının incelenmesi
- Tez No: 34814
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN NURİ DURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEMİR ALAŞIMLARINDA MARTENSÎTE DÖNÜŞÜMLERİ İÇİN BÜYÜME OLAYININ İNCELENMESİ Yasemin AKKAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU 1994, Sayfa s 54 Jüri s Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU Prof. Dr. Arsın AYDI NURA Z Doç. Dr. İrfan AK6ÜN... Bu çalışmada, bazı Fe alaşımlarında, austenite - martensite faz dönüşümlerinin termodinamik özellikleri araştırılmıştır. Martensitik dönüşüm sonucunda oluşan martensite' lerin yapısı incelenerek çubuk ve ikizlenmiş martensite yapıları ele alınmıştır. Fe-Ni-C alaşımlarında martensitik dönşümlerin serbest enerji değişimi, alaşımdaki karbon elementinin akti vitesi bulunarak hesaplanmıştır. Elde edilen serbest enerji değişim ifadesinin, dönüşüm başlama sıcaklığına göre değişimi çubuk ve ikizlenmiş martensite yapıları için incelenmiş, ikizlenmiş martensite yapılarda sıcaklıklığın artması ile sürücü kuvvetin büyüdüğü belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Martensitik dönüşüm, dönüşüm-başlama sıcaklığı, serbest enerji değişimi.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT liSc. Thesis STUDIES ON THE GROWTH MECHANISM OF MARTENSITIC TRANSFORMATIONS IN IRON ALLOYS Yasemin AKKAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisors Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU 1994, Pages 54 Jury : Prof. Dr. Tahsin Nuri DURLU Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ Assoc. Prof. Dr. îr fan AKGÜN In this workj, thermodynamics properties of austenite - martensite phase transformations have been investigated. We have taken into account only the forms of lath and twinned martensite structures formed as a result of martensitic transformations. Free energy change in the martensitic transformations of Fe~Ni-C alloys is calculated from the activity of carbon element in the alloy. From the obtained expression far the free energy change, we have investigated the change of transformation-start temperature of lath twinned martensite structures and found out that the free energy change of twinned martensite is increased by increasing transformation -start temperature. Key Wordss Martensitic Transformations, transformation -start temperature, free energy change.