Partilerin seçmen kitlesi karşılaştırması: Ankara örneği
The electorate of parties comparison: Example of Ankara
  1. Tez No: 348150
  2. Yazar: AKAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA TOKUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada partilerin üzerinde siyaset yaptıkları alanı bulmanın ve bu alanın sayısal ifadesinin mümkün olup olmadığı sorgulanmıştır. Bu amaçla partilerin seçmen kitlelerini oluşturduğu düşünülen; ideoloji, sadakat, siyasetçi ve politika unsurları üzerinde durulmuş ve amaca bu dört kitlenin toplamı aracılığı ile ulaşılacağı varsayılmıştır. Hipotezlerin sınanması için 19 sorudan oluşan bir anket formu hazırlanmış ve seçmenlerin oy verme gerekçeleri ölçülmeye çalışılmıştır. Hazırlanan anket, Ankara?nın 7 ilçesinde 423 seçmen üzerinde uygulanmıştır. Coğrafi olarak Ankara ile sınırlanan araştırma, konu bakımından da AKP, CHP ve MHP'ye odaklanmıştır. Ankete yanıt veren seçmenlerin tamamı, adı geçen dört kategoriden birine dâhil edilmiş ardından ideoloji seçmenleri, sadık seçmenler, siyasetçi seçmenleri ve politika seçmenleri sayısal ve niteliksel olarak irdelenmiştir. Ele alınamayan ve mezkûr kategorilerin haricinde kalan hiçbir seçmenin olmaması seçmenleri dört sınıfta kategorize edebileceğimiz hipotezimizi doğrulamış, ancak siyasi aktör seçmenlerinin ayrı bir kitle halinde değerlendirilmesine gerek olmadığı sonucuna varılmıştır. Partilerin seçmen kitleleri toplamı; AKP için %47, CHP için %32, MHP için ise %28 düzeyinde kendini göstermiş, bu sonuca göre AKP'nin seçmen kitlesinin üzerine çıkabildiği, CHP'nin üzerinde hareket ettiği toplumsal karşılığını önemli oranda oya dönüştürebildiği, MHP'nin ise seçmen kitlesi ile aldığı oy oranı arasında diğer iki partiye göre daha yüksek bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study it has been examined whether it is possible to find the area in which the parties make politics and whether numeric expression for this area is possible. For this purpose it has been focused on the factors of ideology, loyalty, politician and politics which are thought to be forming the eloctorates of the parties and it has been presumed that the purpose can be reached through the mediation of the sum of the four population. A questionnaire form that consists of 19 questions in order to test the hypothesis is prepared and it has been tried to measure the reasons of voting of the voters. The questionnaire that is prepared, has been applied in 7 districts of Ankara on 423 voters. The research that is limited to Ankara in geographical terms, has focused on AKP, CHP and MHP. All of the voters who have responded to the questionnaire, has been included to one of the four categories mentioned, afterwards ideology voters, loyal voters, politician voters and politic voters have been examined numerically and qualitative. That there is no voter apart from the categories that have not been approached and aforesaid categories has confirmed our hypothesis that we can categorize the voters in four classes. But we have reached the conclusion that there is no need to evaluate the political actor voters as a different population. The total electorates of the parties; have shown itself as, for AKP 47 %, for CHP 32 %, for MHP 28 %, according to this result it has been seen that AKP can overcome its electorates, that CHP can convert the public disturbance to votes in a substantial proportion, and regarding MHP it has been seen that there is a much higher difference between the electorate rates and the voting rate compared to the other two parties.