Potansiyel teoride kapasite
The Capacity in potential theory
  1. Tez No: 34816
  2. Yazar: H.HÜSEYİN SAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi potansiyel teoride kapasite H. Hüseyin SAYAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Ömer AKTN 1994, Sayfa: 41 Jüri : Doç. Dr. Ömer AKIN Prof. Dr. Cevat KART Prof. Dr. Muhsin MERT Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde, potansiyel teoride kapasite çalışmaları hakkında kısaca bilgi verilmiştir. p p ikinci bölümde, Lp uzayına ait fonksiyonlar için tanımlanan A - operatörü ile ilgili bazı temel özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde Rn- in kompakt bir alt cümlesi için (p,^) - kapasite, potansiyel kapasite, kapasite dağılımı verilmiş ve bazı özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, iç ve dış (p,^)- kapasite tanımlan verilmiş ve bazı önemli özellikleri üzerinde durulmuştur. Beşinci ve son bölüm ise çalışmamızın orjinal kısmım oluşturmaktadır. Bu p ~p bölümde, birinci bölümdeki A - operatörü için incelenen özellikler yeni tanımlanan A* - operatörü için incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Potansiyel teori, lineer olmayan potansiyel teori, kapasite, (p,^j - kapasite, potansiyel kapasite, kapasite dağılımı, iç kapasite, dış kapasite.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE CAPACITY in POTENTIAL THEORY H. Hüseyin SAYAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Ömer AKIN 1994, Page: 41 Jury : Assoc. Prof. Dr. Ömer AKIN Prof. Dr. Cevat KART Prof. Dr. Muhsin MERT This thesis consist of five parts. In the first part, which is the introduction part, it was given a short knowledge about some works on capacity in potential theory. In the second part, some main properties of A^-operator, which is defined for functions on Lp spaces, are given. In the third part, we defined and examined some properties of (p,£) -capacity, potential capacity and capacity distrubition for a compact subset of Rn. In the fourth part, it was given the definitions and some important properties of the inner (p,^) -capacity and the outher \p,z) -capacity. The fifth which is the last part, gives us the original part of the thesis. Here, we defined the operator A» and gave the main properties of this operator regarding to the properties of the operator A. KEY WORDS: Potential theory, non-linear potential theory, capacity, (p,^) - capacity, potential capacity, capacitiy distrubition, inner capacity, outher capacity.