İdarenin kanuniliği ilkesi
  1. Tez No: 348176
  2. Yazar: YAĞMUR TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hukuk devleti, yasama organı tarafından konulan hukuk kurallarına yöneltilenler gibi yöneticilerin de bağlı olduğu devlettir. Daha geniş bir tanımlama çabasında ise karşımıza kuvvetler ayrılığı, temel hak ve hürriyetlere saygı, eşitlik, idarenin sorumluluğu, kanunsuz suç ve ceza olmaz, mahkemelerin bağımsızlığı, kazanılmış haklara saygı, idarenin kanuniliği ilkesi gibi birçok unsur çıkmaktadır.İdarenin işlem ve eylemlerinde kanunilik ilkesine uygunluk ise yine hukuk devletinin önemli alt başlıklarındandır. Zira yöneticilerin hukuka bağlılığının sağlanması ancak bu ilke ile mümkün olacaktır. İdarenin işlemlerinin kanuna uygun olması, idarenin kanunla kurulması ve idarenin düzenleyici işlemlerinde kanuna dayanması gerekleri de bu ilke için önemli diğer unsurlardır.Hukuk kurallarının önemli bir işlevi de toplumsal düzeni sağlamaktır. Düzeni sağlaması beklenen hukuk kurallarının da kendi içinde bir sistematiği olması gerekir. Bu durumda da hukuk devletinde normlar hiyerarşisi olması gerektiği açıktır.Anayasa bir ülkede devlet organlarını yapısını, işleyişini, bu organların birbirleriyle olan ilişkilerini belirleyen, ülkede yaşayan bireylerin hak ve özgürlüklerini düzenleyen, temel bir hukuk normudur. Bu nedenle de anayasanın tüm hukuk kuralları içinde, üstün bir yerinin olması yine hukuk devleti ilkesinin bir diğer önemli ihtiyacıdır. Anahtar Sözcükler 1. Hukuk Devleti 2. İdarenin Kanuniliği İlkesi 3. Anayasa 4. Normlar Hiyerarşisi
Özet (Çeviri)
The state of law is considered to be a state wherein the rules of law, which are imposed by the legislative organ, are also obeyed by the administrators similar to those who are being administered. When we deal with an attempt to put forward a larger definition, we come across with many factors such as the separation of powers, respect to the fundamental rights and freedoms, equality before law, responsibility of administration and bulla poena sine lege. On the other hand, the obedience to the legality principle as to cover the acts and proceedings of administration, is considered to be one of most significant subtitles of state of law.Likewise, to secure the obedience of administrators to the rules of law, would become possible only by this principle. The necessities such as the compatibility of administrative acts with the law, and establishment of administration under the laws, and with respect to the rule making process, the dependency of the administration on the law, are also considered to be other factors which are essential for this principle.One important function of the rules of law, is also to secure the social order. The rules of law, which are expected to secure the social order, must also contain a systematic inside them. In this case, it is also apparent that a hierarchy of norms, must exist within the state of law. The constitution is considered to be a fundimental law norm which designates the structure and operation of state organs within a country, as well as their interrelations, and also sets out the fundamental rights and freedoms of individuals who live in the country. Stemming from this fact, the necessity that the constitution, specific to all rules of law, has to possess a superior position, is again considered to be another important requirement of state of law principle. Key Words 1. State of Law 2. Legality principle of Administration 3. Constitution 4. Hierarchy of Norms