Uluslararası Mal satımı Sözleşmeleri Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşmasına göre sözleşmenin kurulması
Formation of contract According to the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods
  1. Tez No: 348175
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER ENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çalışmamız ile Uluslararası Mal Satımı Sözleşmeleri Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) ile Türk Borçlar Hukukunda sözleşmenin kurulması konusunun karşılaştırmalı olarak ele alınması ve CISG?in akit statüsü olarak seçilmesi halinde sözleşmenin kurulmasının ayrıntılı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Uluslararası ticaret hacminin hızla artması devletler arasındaki işbirliği ve bu konuda çıkabilecek uyuşmazlıkların daha güvenilir ve önceden tahmin edilebilir şekilde çözülmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Farklı sosyal, ekonomik ve hukuk sistemleri olan devletlerin sözleşmelere uygulanacak yeknesak hukuk kurallarıyla aralarındaki ticaretin daha sağlıklı olacağı düşünülmüştür. Bu amaçlarla uluslararası mal satımı ile ilgili hukukun bütünleştirilmesi konusunda pek çok çalışma yapılmıştır. Uluslararası Mal Satımı Sözleşmeleri Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşmasının (CISG) öncüleri olan Uluslararası Mal Satımı Sözleşmelerinin Kurulması Hakkında Yeknesak Kanuna İlişkin Antlaşma (ULF) ve Uluslararası Mal Satımı Hakkında Yeknesak Kanuna İlişkin Antlaşma 1964 yılında Lahey Konferansında hazırlanmıştır. Bu tarz çalışmaların desteklenmesi için Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuku Komisyonu (UNCITRAL) kurulmuştur. 1978 yılında gözden geçirilen ULIS ve ULF tek bir metin olarak CISG?de birleştirilmiştir ve 11 Nisan 1980 tarihinde kabul edilmiştir. 1 Ocak 1988 tarihinde kabul eden on bir devlet için yürürlüğe girmiştir. Günümüzde CISG?e yetmiş dokuz devlet taraftır. Türkiye Cumhuriyeti 7 Temmuz 2010 tarihinde CISG?e katılmış ve 1 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde CISG?in tarihi gelişimi ve yapısı, sözleşmeden doğan borç ilişkilerine uygulanacak hukukunun tespiti ve akit statüsünün uygulama alanı dışında kalan hususlar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümümüzde ise CISG?e göre sözleşmenin kurulması, sözleşmenin kurucu unsurları, sözleşmenin kurulma anı ve sözleşmenin hüküm ve sonuçlarını meydana getirdiği an konuları incelenmiştir. Bu konular ele alınırken çeşitli mahkeme ve hakem kararlarına da yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Milletlerarası Özel Hukuk 2. Sözleşmenin Kurulması 3. Sözleşmeler Hukuku 4. Uluslararası Mal Satımı 5. CISG
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to compare formation of contract in UN Convention on Contracts for the International Sale of Goods and Turkish Law of Obligations and formation of contract when CISG is chosen as applicable law. Rapid increase in international trade brought out the need of international cooperation and solving conflicts faster and with predictable results. The opinion of reliable trade would be possible with uniform rules which govern contracts between countries with different social, economic and legal systems. There has been many studies made on unification of international trade law to reach these purposes. The antecedents to the CISG; the Convention relating to a Uniform Law on the Formation of Contracts for the International Sale of Goods (ULF) and the Convention relating to a Uniform Law on the International Sale of Goods (ULIS), were done at The Hague in 1964. UNCITRAL was also established to support harmonisation and unification of international trade law. In 1978 ULIS and ULF were reviewed and combined in one text as CISG and was signed on April 11, 1980. It came into force in eleven countries on January 1, 1988. Today, seventy nine countries are parties to this Convention. Republic of Turkey ratified CISG on July 7, 2010 and its entry into force was on August 1, 2011. Our thesis consists of two chapters. In the first chapter, we examined historical development and structure of CISG, determining the applicable law to contractual obligations and issues which are out of the scope of applicable law. In the second chapter, we go through formation of contract according to CISG, elements of contract, time when a contract is concluded and time when a contract matures. In this thesis we gave examples from court decisions and arbitral awards. Keywords 1. Private International Law 2. Formation of Contract 3. Contract Law 4. International Sale of Goods 5. CISG