Uluslararası boyutuyla rüşvet suçu
The crime of bribery with its international dimensions
  1. Tez No: 348183
  2. Yazar: ALİ ŞAHİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Uluslararası boyutuyla rüşvet suçu başlığını taşıyan bu tezin konusunu rüşvet suçu oluşturmaktadır. En eski suçlardan birisi olan rüşvete ilişkin tartışmalar pek çok farklı yönüyle günümüzde de güncelliğini korumaktadır. Çalışma konusu olarak rüşvet suçunun seçilmesinin sebebi, suç ile uygulamada sıklıkla karşılaşılmasının yanı sıra, suçun uygulama alanının bir genişleme içerisinde olmasıdır. Suçun uygulamada en sık karşılaşılan suçlardan olması, suçun kanundaki düzenleniş biçiminin mahkeme içtihatları da göz önünde bulundurularak değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Bunun yanı sıra suçun uygulama alanının genişlemesi niteliğinde olan uluslararası nitelikte rüşvet fiilleri ve özel sektörde rüşvetin cezalandırılması da incelenmesi gereken önemli konuları oluşturmaktadır. Çalışmada öncelikle rüşvet ile ilgili teorik tartışmalara yer verilerek rüşvet suçunun cezalandırılma sebepleri ortaya konulmuştur. Ardından Türk Ceza Hukuku Sisteminde rüşvet suçuna ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir. Son olarak ise rüşvet suçunun uygulama alanının genişlemesi açıklanarak uluslararası nitelikli rüşvet fiilleri ve özel sektörde gerçekleştirilen rüşvet fiilleri değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Rüşvet, 2. Rüşvetin Cezalandırılması, 3. Rüşvet Suçu, 4. Uluslararası Nitelikli Rüşvet, 5. Özel Sektörde Rüşvet
Özet (Çeviri)
The topic of this thesis, which is ?The Crime of Bribery with its International Dimensions?, is the crime of bribery. The debates about bribery which is one of the oldest crimes are stil actual in different aspects. The main reasons for chosing the topic of the thesis as crime of bribery are that the bribery is encountered through the application area quite oftenly, and the borders of the bribery is expanding progressively. The fact that the crime is encountered widely, made the consideration of the legal elements of the crime with a focus of court decisions important. The evolvement of crime which is seen as ?Transnational Bribery? and ?Bribery in Private Sector? is also an important issue to consider. In this thesis the theoretical discussions are firstly considered to reveal the reasons behind criminalisation of bribery. In the sequel, the regulations on the crime of bribery in Turkish Criminal Law System is included. Finally, the evolvement of bribery is clarified and transnational bribery and bribery in private sector is considered. Keywords 1. Bribery 2. Criminalisation of Bribery 3. Crime of Bribery 4. Transnational Bribery 5. Bribery in Private Sector