Öğretmenlerde çalışan sessizliği, iş doyumu ve denetim odağı
Employee silence, job satisfaction and locus of control in the teachers
- Tez No: 348212
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerde çalışan sessizliği, iş doyumu, denetim odağı ve demografik değişkenler arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; 1) Demografik değişkenler, iş doyumu ve denetim odağının çalışan sessizliği ölçeğinin bir alt boyutu olan ilgisizliğe ve boyun eğmeye dayalı sessizliği (IBS) yordayıp yordamadığı, 2) Demografik değişkenler, iş doyumu ve denetim odağının çalışan sessizliği ölçeğinin bir alt boyutu olan kendini korumaya ve korkuya dayalı sessizliği (KKS) yordayıp yordamadığı, 3) Demografik değişkenler, iş doyumu ve denetim odağının çalışan sessizliği ölçeğinin bir alt boyutu olan ilişkileri korumaya dayalı sessizliği (IKS) yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Ek olarak, çalışan sessizliği, iş doyumu ve denetim odağının demografik değişkenlere (cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, algılanan anne-baba tutumu, çalışılan bölgenin sosyo-ekonomik düzeyi) göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between Employee Silence, Job Satisfaction, Locus of Control and Demographic Variables among the Teachers. In light of this aim, 1) Whether the Demographic Variables, Job Satisfaction and Locus of Control predicts the Silence due to Indiffirence and resignation, which is a subscale of Employee silence, 2) Whether the Demographic Variables, Job Satisfaction and Locus of Control predicts the Silence due to Self-Protection and Fear, which is a subscale of Employee silence, 3) Whether the Demographic Variables, Job Satisfaction and Locus of Control predicts the Silence due to maintaining of Relations, which is a subscale of Employee silence are examined. Additionally, it is investigated whether or not the Employee Silence, Job Satisfaction, Locus of Control differs according to the demographic variables such as sex, education, marital status, perceived parent attitute, socioeconomic level of the region where they are employed.