Romancı yönüyle Herta Müller
Herta Müller with her novel aspect
  1. Tez No: 348223
  2. Yazar: YÜKSEL GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT BATTAL ARVASİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Edebiyat ödülünü 2009 yılında kazanan Alman yazar Herta Müller, 1953 yılı Ağustos ayında Romanya?nın Almanca konuşulan, Banat?a bağlı Nitzkydorf?da dünyaya geldi. Üniversite öğrenimini Temeşvar?da Alman ve Romanya Edebiyatı üzerine yaptı. Bu dönemde Çavuşesku?ya muhalif, Almanca konuşan, ifade özgürlüğü arayışındaki genç yazarların oluşturduğu Aktionsgruppe Banat?a katıldı. Romanya?da Çavuşesku dönemini açıkça eleştirmesi nedeniyle kendi ülkesinde kitaplarının basılması yasaklandı. Herta Müller 1987 yılında Romanya?dan Almanya?ya göç etti. Herta Müller?in hayatını, gizli polis teşkilatının ve Banat bölgesinin hayatındaki önemini, edebiyat dünyasındaki yerini ve sanatını günümüz için anlamını araştırdım. Yazarın şimdiye kadar yazmış olduğu ?Der Fuchs war damals schon der Jäger?, ?Herztier?, ?Heute wäre ich mir lieber nicht begegnet? ve ?Atemschaukel? adlı romanlarını ?Romanların Ana Sorunları, Romanlarda Ana Figürler, Romanlarda Ana Motifler, Romanların Konusu, Romanların Yapı Özellikleri ve Yazarın Üslup Özellikleri? olmak üzere altı ana başlık altında inceledim. Romanlar, merkezde yer alan bir kişinin perspektifiyle anlatılır. Olayların çok aza indirgendiği yapıtlarda sık sık iç monologlara, bilinç akışına, geri dönüş tekniğine ve durum betimlemelerine rastlanılır. Müller dış olaylardan daha çok, ister kadın ister erkek isterse çocuk olsun, kahramanların iç dünyalarındaki bunalımları ve sorunları yansıtır. Romanların tümünde bu sorunlara bir çözüm getirildiği söylenemez. Kahramanlar çoğunlukla günlük yaşamları içinde tanıtılır. Hemen hemen romanların tümü Çavuşesku rejimine yöneliktir. Özgürlükleri baskı altında tutan gizli polis teşkilatı, yaşamları ve diğer alanlarını belirlemektedir. Bu kişilerin ilişkilerinde sevgisizlik, anlayışsızlık, yalnızlık, korku, ahlaksızlık gibi duygular etkin rol oynar. Dış dünyayı dolaylı olarak irdeleyen Müller, insanlar arası ilişkileri ve bu ilişkilerde yaşanan iletişimsizliği yansıtmaya ağırlık vermiştir. Anahtar KelimelerHerta Müller, Çavuşesku rejimi, Alman azınlığı, Alman-Romen Edebiyatı
Özet (Çeviri)
German writer Herta Müller who was awarded the 2009 Nobel Prize in Literature considered the most prestigious award in the world was born in German speaking Nitzkydorf in the district of Banat in August of 1953. Müller completed her education in Timişoara on German and Romanian Literature. She joined in Aktionsgruppe Banat which had been formed by young German speaking writers seeking freedom of speech and opposed to Ceausescu in this period. The publication of her books was banned in his own country because of bluntly criticizing the period of Ceausescu in Romania. Herta Müller migrated from Romania to Germany with his wife who is also a writer in 1987. I searched the life of Herta Müller, the importance of the intelligence service and the region of Banat in her life, her place in the literature and the meaning of her art at the present day. I analyzed the novels she has written until now, namely ?Der Fuchs war damals schon der Jäger?, ?Herztier?, ?Heute wäre ich mir lieber nicht begegnet? and ?Atemschaukel? under the six main titles as ?the Main Problems of the Novels, the Main Figures in the Novels, the Main Motifs in the Novels, the Subjects of the Novels, the Structural Features of the Novels and the Writing Style of the Writer?. The novels are narrated from the perspective of a certain person. The interior monologues, the stream of consciousness, the technique of flashback and the case descriptions are often found in the works in which the events are reduced marginally. Müller reflects the depressions and the problems in the inner world of the figures either woman or man, child rather than the outer events. Key WordsHerta Müller, the regime of Ceausescu, German minority, German-Romanian Literature