Toplumsal gruplara üye olan ve olmayan gençlerde kimlik yönelimi, toplumsal karşılaştırma, arkadaşlara bağlılık ve grupla bütünleşme
The identity orientations, social comparisons, attachements to friends and group integration levels among young people who are affiliated and non-affiliated with social groups
  1. Tez No: 348224
  2. Yazar: SELÇUK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırmada, kimlik gelişiminin bazı değişkenlerle ilişkisini belirlemek amacıyla, 12-24 yaşları arasındaki gençlerin kimlik yönelimi (bireysel, toplumsal ve kolektif kimlik), toplumsal karşılaştırma yoluyla kendini değerlendirme, arkadaşlara bağlılık ve grupla bütünleşme düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Kimlik yöneliminin grupla ilgili bazı değişkenlerle ilişkisi araştırılmış, ergenlik dönemindeki gençlerden toplumsal gruplara üye olanlarla toplumsal gruplara üye olmayanlar ve cinsiyetler arasında incelenen değişkenler açısından anlamlı farklılıkların olup olmadığına bakılmıştır. Bu araştırmaya, Ankara ili içerisinde etkinlik gösteren değişik toplumsal gruplara üye 657 genç ile herhangi bir toplumsal gruba üye olmayan 661 genç olmak üzere, toplam 1318 kişi katılmıştır. Katılımcılara bir nüfusbilimsel bilgi formu ile birlikte Kimlik Ölçeği, Grupla Bütünleşme Ölçeği, Arkadaşlara Bağlılık Ölçeği ve Sosyal Karşılaştırma Ölçeği (SKÖ) uygulanmıştır. Bulgular ele alınan bağımlı değişkenler (bireysel, toplumsal ve kolektif kimlik, arkadaşlara bağlılık, toplumsal karşılaştırma yoluyla kendini değerlendirme ve grupla bütünleşme) arasında olumlu ve anlamlı ilişkilerin olduğunu göstermektedir. Bulgulara göre; ?Toplumsal gruplara üye gençler kendilerini üye olmayanlardan daha olumlu değerlendirmektedirler. ?Kadınlar, erkeklerden daha yüksek SKÖ puanı, bireysel kimlik ve arkadaşlara bağlılık puanı ortalamalarına sahiptirler. ?Regresyon çözümlemesi sonuçları: ?Arkadaşlara bağlılık, yaş, yakın arkadaş sayısı ve toplumsal karşılaştırma yoluyla kendini değerlendirme düzeyinin bireysel kimliği, ?Toplumsal karşılaştırma yoluyla kendini değerlendirme düzeyi ve yaşın toplumsal kimliği, ?Toplumsal karşılaştırma yoluyla kendini değerlendirme düzeyi, yaş, arkadaşlara bağlılık ve kardeş sayısının kolektif kimliği anlamlı olarak yordadığını göstermektedir. Bulgular kimlik gelişimiyle ilgili kuramsal yaklaşımlar ve önceki araştırmaların bulguları ışığında tartışılmıştır. Araştırmanın, gençlerin kimlik gelişimini irdelemesi, kimlik kavramı ile ilgili değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koyması bakımından ilgili yazına katkıda bulunduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this resarch, the correlations between the identity orientations (personel, social and collective identity), self evaluation via social comparison, attachment to friends and integration levels with social groups of the young, between 12-24, were investigated. Correlations between the identity orientations and some variables affiliated with social groups were examined. Adolescents, who are the members of different social groups and who are not the members of any social groups, and genders were compared regarding some variables. The general population of this study is the young aged between 12 and 24, living in Ankara province. The sample consisted of 657 young people affiliated and 661 young people non-affiliated with social groups. 1318 young people participated in this study in total. Some demographic variables together with The Identity Questionnaire, The Group Integration Scale, The Inventory of Peer Attachment and The Social Comparison Scale (SCS) were administered to participants. Findings indicated that between the dependent variables (personel, social and collective identity orientations, self evaluation via social comparison, attachment to friends and integration levels with social groups) there are positive and meaningful relations. Findings can be summarized as follows: The young affiliated with social groups evaluate themselves more positively than the young non-affiliated with social groups, Females have higher average scores in self evaluation, personel identity and attachment to friends than males, As a result of regression analysis, it was found that: ?Personel identity was meaningfully predicted by attachment to friends, age, the number of close-friends and the level of self evaluation via social comparisons, ?Social identity was meaningfully predicted by the level of self evaluation via social comparisons and age, ?Collective identity was meaningfully predicted by the level of self evaluation via social comparisons, age, attachement to friends and the number of siblings. The findings of the study were discussed in the light of the theoretical approaches related to identity development and other findings related in the literature. It can be said that the study contributes the literature in the way that it examines identity development in young people and reveals the relationships between the concept of identity and relevant variables.