Üniversite öğrencilerinde kendini nesneleştirme ve bazı değişkenlerle ilişkisi
Self objectification among university students and its relation to other variables
  1. Tez No: 348225
  2. Yazar: GAMZE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA DÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmanın amacı kendini nesneleştirme ile yaşam doyumu, beden hoşnutsuzluğu, toplumsal cinsiyetle ilgili sistemi meşrulaştırma, spor ve diyet davranışları ve beden kitle endeksi arasındaki ilişkileri inceleyerek kendini nesneleştirme kuramının Türkiye'deki üniversite öğrencilerindeki karşılığını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda 264 üniversite öğrencisine Demografik Form, Kendini Nesneleştirme Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği ve Toplumsal Cinsiyetle İlgili Sistemi Meşrulaştırma Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda kendini nesneleştirme düzeyinin cinsiyete bağlı olarak bir farklılık göstermediği, kendini nesneleştirme ile toplumsal cinsiyetle ilgili sistemi meşrulaştırma arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Ek olarak diyet ve spor yapma davranışı etkisinin kendini nesneleştirme düzeyi üzerindeki etkisi anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine how the self objectification theory related to Turkish university students by analyzing the link between self objectification and life satisfaction, gender related system justification, body dissatisfaction, dieting, physical activity and body mass index. For this purpose a Personal Information Form, Self Objectification Questionnare, Body Image Inventory, Gender Related System Justification Scale and Life Satisfaction Scale were applied to 264 university students. The findings of the analysis showed that there is no sex difference among self objectification levels. A significant correlation is found between self objectification and gender related system justification. Adding to these results; dieting and physical activity have a significant effect on the participants self objectification level.