Beş güç modelinin KOBİ performansı üzerindeki etkisi üzerine bir araştırma
A research on the effect on the performance of SME of five forces model
  1. Tez No: 348267
  2. Yazar: İBRAHİM GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu yüksek lisans tezi çalışmasında, küçük ve orta ölçekli işletmeler için rekabetin yoğun olduğu sektörlerde işletme stratejilerini oluşturması bu işletmeler için hayati bir önem taşımaktadır. Stratejik yönetimin yeni bir boyutu olarak değerlendirilen beş güç modelinin, işletmelerin performanslarını ne ölçüde etkileyeceğinin araştırılması hedef alınmıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, gerek dünyada, gerekse Türkiye?de sosyal ve ekonomik hayatta önemli bir yere sahiptir. Beş güç modeli ile ilgili çalışmaların kısmi bir artışla birlikte literatürde de çok fazla araştırması bulunmamaktadır. Bu bilgi değerlendirilerek, beş güç modelinin Türkiye?deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin nicel ve nitel performansı üzerinde yapılacak çalışmanın bilim dünyasına getireceği yararlar olacağı savunulmaktadır. Beş güç modelinin ve pazar yöneliminin küçük ve orta ölçekli işletmelerin nicel ve nitel performansını araştırmaya yönelik 55 soru içeren bir anket hazırlanmıştır. Araştırma maksadıyla hazırlanan bu anketler faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerde orta ve üst düzey yöneticilere, işletme sahibi ve ortaklarına uygulanmıştır. Yapılan analiz çalışmasıyla, bu anket sorularının güvenilirlik, faktör, korelasyon, regresyon analizleri yapılarak sonuçlar istatistiksel olarak ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : Beş Güç Modeli, Kobi, Performans
Özet (Çeviri)
In this master?s thesis study is intense competition for smal and medium sized enterprises in sectors of vital importance for those businesses that create business strategies. Five forces model is considered as new dimension of strategic management and performance of businesses is aimed to investigate to what extent it affects. Smal and medium sized businesses in the world and in Turkey has an important place in social and economic life. Studies on the five forces model, with the increase in partial there is much research in the literatüre. This information is evaluated, five forces model for small and medium sized enterprises on the performance of the quantitative and qualitative benefits of the study to be proposed to bring the world of science. Five forces model, and the market orientation of qualitative and quantitative performance of smal and medium sized enterprises a questionnaire containing 55 questions was prepared for research. Perpared in order to research these surveys of smal and medium sized enterprises operating in the middle and senior managers, business owners and partners applied. Work on the analysis, the survey questions, the reliability factor, correlation, regression analysis, and the results were statistically occur. Key Words : Five Forces Model, Smal And Medium Sized Businesses, Performance