Kamu sağlık sektöründe stratejik yönetim sürecinde performans ölçümü ve değerlendirilmesi
Performance measurement and evaluation on the strategic management process in public health sector
- Tez No: 348274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYMA İPEK KÖSTEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Günümüzde, küreselleşmeye paralel olarak bilim ve teknoloji alanlarında çok hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Bu sebeple eldeki kaynakların etkin bir şekilde kullanılması amacıyla, kamu sektörün sağlık, yönetim ve performans değerlendirmeye verdiği önem artmıştır. Özellikle 2003yılından sonra ivme kazanan, sağlık politikalarında köklü değişiklikler öngören sağlık reformu çalışmaları Sağlıkta Dönüşüm Programı başlığı altında Türkiye gündemindeki yerini almıştır. Türkiye, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sağlık alanında etkin, verimli, hakkaniyetli sağlık hizmeti sunmak için bir dizi tedbirler almış ve bunları uygulamaya koymuştur. Stratejik yönetim, çağımızda artık tüm örgütler için gerekli olan bir yönetim tarzı haline gelmiştir. Özel sektöre has nitelikleri olan stratejik yönetim anlayışı, kamu hizmetlerinin daha etkili ve verimli bir şekilde yerine getirilebilmesi için performans değerlendirme uygulamasını gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Performans değerlendirme ile de yönetimin sorunları erken belirleme ve önlem alma yeteneği artırılır. Bu paralelde, performans değerleme ve buna bağlı ücret uygulamaları günümüzün çalışma anlayışına temel teşkil etmektedir. Kamu sağlık sektörü için saptanan hedeflerin ne derecede gerçekleştirildiğinin belirlenmesi, gerçekleşmemesi halinde bunların nedenlerinin araştırılması, sağlık kurumu içinde ve dışında bilgi akışını sağlayacak bilgi sisteminin kurulması için etkili ve güvenli ölçüm ve denetim sisteminin varlığı gerekir. Anahtar Kelimeler : Sağlık, Reform, Stratejik Yönetim, Performans Değerlendirme.
Özet (Çeviri)
As a result of globalization, rapid developments have come about in the fields of science and technology. To utilize the resources at hand in an efficient way, public sectors have begun to attach much more importance to health, management and performance evaluation. Especially after 2003, health reform attempts, which were in need of radical changes in politics of health, accelerated quickly and took its place on the agenda of Turkey by the name of the Health Transformation Programme. Turkey has taken a series of measures to improve health system through the Health Transformation Program and implemented those measures in order to deliver a more effective, efficient, and equitable health care service. In this day and age, strategic management has become a kind of management which is vital for all institutions. The understanding of strategic management as it is in the private sector is trying to implement performance evaluation to fulfill public utilities effectively and efficiently. Through performance evaluation, the ability of administration to solve problems early and to take necessary precautions is bolstered. In this parallel, performance evaluation and determining salaries taking the performance of employees into consideration are the basic part of today?s understanding of business. It is necessary to put an efficient and dependable evaluation and auditing system in place to be able to comprehend to what extend targets in public health sector are achievable, to understand the reasons if we fail to achieve them, to build an efficient system to give the personnel access to information flow in and out of the institution. Key Words : Health, Reform, Strategic Management, Performance Evaluation