Sağlık kurumlarında kalite ve hasta tatmini( Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi örneği
Health care qualite and patient satisfaction (Diyarbakir Women and Children's Hospital case
- Tez No: 348275
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sağlık sektörü son yıllarda önemli bir değişim içindedir. Sağlık hizmeti sunan kurumların varlıklarını sürdürebilmek, kâr etmek ve rekabet edebilmek için hizmet kalitesi ve hasta tatminine önem vermeleri gerekmektedir. Böylece sağlık hizmeti sunumu ve kalitesinden memnun kalanlar ihtiyaç duyduğunda yine aynı kuruma yönelecektir. Bu çalışmada sağlık hizmetlerinde kalite ve hasta tatmin düzeyinin ölçümüne değinilmiştir. Uygulama olarak Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde 140 hasta üzerinde yüz yüze anket çalışması yapılmış, polikliniğe başvuran hastaların tatmin düzeylerinin ölçülmesi sonucunda bu oranın yüksek olduğu, buna bağlı olarak hasta tatminini etkileyen faktörlerin incelenmesi ve öneri geliştirilmesi amaçlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Sağlık Hizmeti, Hastane, Kalite, Hasta Tatmini
Özet (Çeviri)
A significant change in the health sector in recent years. Institutions that provide health care services to sustain their existence, to be able to compete with snow and put great emphasis on service quality and patient satisfaction. Thus, when it needs rest satisfied with the quality of health service delivery, and will be directed in the same institution. In this study, the measurement of the level of health care quality and patient satisfaction are discussed. Application of the Diyarbakır Women's and Children's Hospital on the face-to-face survey was made of 140 patients, patients admitted to the clinic as a result of measuring the level of satisfaction is higher this ratio, the related proposal is to develop and examine the factors that affect patient satisfaction. Keywords : Health Care, Hospital, Quality, Patient Satisfaction