Kamu ve özel sağlık işletmelerinde finansal performansın oran analizi ile öiçülmesi ve karşılaştırılması
Financial performance measuramet and comparison by ratia analysis at public and private health institutions
  1. Tez No: 348279
  2. Yazar: SEDA PALAMUTÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL İPEK ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Toplumda yaşayan tüm bireyler için sağlık hizmet üretmekten sorumlu olan hastaneler, sağlık hizmetlerinin çıktısının tanımlanması ve ölçümünün zor olması açısından, günümüzde en karmaşık yapıya sahip olan örgütler arasındadır. Türkiye?deki hastaneler, son yıllarda sağlık reformu ile yeniden yapılanmış ve sağlık sistemi yeni bir boyut yakalamıştır. Sağlık işletmeleri, sanayi işletmelerinden farklı özelliklere sahip olmakla beraber sağlık hizmetlerin devamlılığı ve ertelenemez olması ,koruyucu,tedavi edici ve rehabilite edici hizmetlerin üretildiği topluma hizmet eden işletmelerdir.Sağlık hizmetleri kalitesi için, ileri teknolojik donanım ve uzmanlaşma gerekmektedir. Bu uzmanlaşma kurumlar için yüksek maliyeti de beraberinde getirmektedir.Bu nedenlerle hastanelerin finansal analizleri ve varlıklarını sürdürebilmeleri ve rekabetçi ortamda daha iyi hizmet verebilmeleri açısından hayatidir.Hastanelerde sağlık hizmeti gelirlerinin, finansal yapı üzerindeki etkileri ölçülerek analizleri yapılmaktadır. Bu çalışmada, bir kamu hastanesi ile bir özel hastanenin 2008-2011 yılları arası finansal rasyoları analiz edilmiştir.Bu analiz sonuçları,örneğe dahil edilen hastaneler özelinde analiz edilerek, kamu hastanelerinin ve özel hastanelerin genel finansal yapısını ortaya koymak adına genelleştirilmeye çalışılmıştır. Analiz sonuçları mevcut durumları ortaya çıkaracak ileriye yönelik planlamalara yön vermesi açısından önemlidir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Hizmeti, Hastane, Finansal Performans, Finansal Analiz, Finansal Tablo, Oran Analizi
Özet (Çeviri)
Health, a service area, directly affects the lives of people and society, contributes to the quality of the labor factor and as a whole, impacts on the economic performance through the investment, employment and production. These direct and indirect effects, requires knowledge of the level of efficiency of hospitals which are the analysis of the health sector enterprises that make up the value issues. State hospitals are institutions using public funds. Knowledge of this resource, as well as how efficiently those used in spite of the increasing number of private health institutions will contribute to the determination of the efficiency of health policies more. In this study, as a whole, productivity analysis of the hospitals affiliated to the Ministry of Health which designated by the Ministry of Health in Turkey Classification of Regional Units for Statistics (CRUS) was based on data envelopment analysis approach. Number of beds in the evaluation of efficiency analysis of regions, the number of specialist physicians and general practitioners used as input variables such as the number and the number of operations, the number of patients treated in the outpatient clinic and Number of Days was used as output variables. This analysis aimed at providing health care services of regions which is done at the regional level efficiency of resource allocation and performance measurement activities. Key Words : Health, Hospital, Productivity, Efficiency analysis, Data Envelopment Analysis