İşletmelerin uluslararası faaliyetlerinin firma performansı üzerine etkisi: Orta Karadeniz Bölgesi örneği
The effect of business firms international activities upon the firm performance: An Eastern Black Sea region case
  1. Tez No: 348280
  2. Yazar: MERVE KARKACIER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de Orta Karadeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren işletmelerin uluslararası faaliyetlerinin, bu işletmeler üzerindeki performanslarına etkisi incelenmiştir. Özellikle KOBİ'lere nasıl etki ettiği incelenmiştir. Özellikle KOBİ niteliğindeki işletmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, bu tür araştırmaların son yıllarda gerekli zemini buldukları görülür. Araştırma, orjinal nitelikli anket yoluyla işletmelerden elde edilen verilere dayalıdır. Anket soru formları uluslararası faaliyetleri ve işletme performans ölçümü üzerine literatüre dayalı çalışmalardan yararlanılarak ölçeklendirilmiştir. Tüm değişkenler için literatürde yer alan ölçekler alınmış ve araştırma anketine dâhil edilmiştir. Anketler, KOBİ'ler ve büyük ölçekli işletmelere uygulanmıştır. Araştırmada, analiz yöntemi olarak faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizine yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, uluslararası faaliyetlerin, işletme performansları üzerinde olumlu ve pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Sonuçlar yorumlanmış, akademisyen ve yöneticilere çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Uluslararası Faaliyetler, İşletme Performansı
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of business firms' international activities which have been carrying on their business in Eastern Black Sea Region in Turkey upon performances of these firms was analyzed. Especially how this affected the SMEs (Small and Medium Sized Enterprises) was analyzed. When considering the effect of SME-quality business firms' upon the economy of Turkey, particularly, such kinds of studies have been noticed to have the required grounding recently. The research was based upon the data obtained from the business firms through original qualified questionnaire. The questionnaire forms were scaled benefiting from the studies depending upon the literature on performance measurement of the business firms and international activities. For whole variables, the scales in the literature were discussed and included into the research questionnaire. The questionnaires were performed to SMEs and large-scale business firms. Factor analysis, correlation and regression analysis were included as the analysis methods in the research. It was determined according to the obtained results that international activities have had positive effect upon the firm performances. The results were evaluated and suggestions were offered to academicians and managers. Key Words : International Activities, Firm Performance