Sağlık işletmelerinde finansal performansın değerlendirilmesi (Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği)
Financial performance assessment in health care facilities (Diyarbakir Gazi Yaşargil Education and Research Hospital sample)
- Tez No: 379099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bütün büyük işletmeler hedeflerine gittikleri yolda hangi durumda olduklarını görmek isterler. Bunu görmenin en uygun yolu finansal performansa bakmaktır. Finansal performansı ölçmek için çeşitli teknikler mevcuttur. Çoğu zaman kar amacı güdüp gütmeme(özel veya kamu hastaneleri) durumuna göre teknik veya finansal performans ölçümü de değişmektedir. Genel olarak bakıldığında kamu hastanelerinde yapılan performans ölçümleri teknik performans olarak kullanılmakta ve finansal olmayan verilere göre yapılmaktadır. Tezimizin birinci bölümünde sağlık işletmeleri ve hastanelerin kavramsal boyutu, sınıflandırmaları, özellikleri, temel fonksiyon, amaç ve görevleri incelenmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde sağlık işletmelerinde önemli bir yere sahip olan hastanelerin finansal performansın kavramsal boyutu üçüncü bölümünde ise uygulamanın yapıldığı DGYEAH hakkında tanıtıcı bilgiler ayrıca 2011-2012 yılları arasındaki gelir, mizan ve bilanço tablolarından faydalanarak finansal performans analizi yapılarak çalışma tamamlanmıştır. Asıl amacımız olan yapılan bu oranlar arasındaki sapmalar tespit edilerek, bunların sebeplerini ortaya çıkarılması, varolan finansal kaynaklarının etkin kullanımı, DGYEAH'ın kısmi olarakta geçmiş ve mevcut durumunu ortaya koyarak böylelikle DGYEAH'ın finansal varlıklarının geleceğine etkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
They go all the way to target large enterprises, in which case they would like to see. The most convenient way to see this is to look at financial performance. A variety of techniques to measure financial performance is available. Most of the time pursued me-profit (private or public hospitals) technical or financial performance measurement according to the state varies. Overall, the performance in public hospitals are used as technical performance measurements are made according to the non-financial data. In the first part of the thesis conceptual dimensions of healthcare businesses and hospitals, classification, characteristics, basic functions, objectives and tasks were examined. The second chapter in the health care business an important part in having a hospital financial performance of the conceptual dimension is the third part of the application is made DGYEAH introductory information about also the years 2011-2012 between the income, trial balance and balance sheet of utilizing financial performance by analyzing the work was completed. Our main goal which made the ratios between the deviations were identified and their cause, uncovering the existing financial resources effectively use dgyeah's partly the history and current situation of putting so dgyeah financial assets influence the future to put forward were studied.