Endüstriyel bir alçak yoğunluk polietilen reaktöründeki kontrol sistemi sorunlarının incelenmesi
Investigation of temperature control system problems of an industrial low density polyethylene reactor
- Tez No: 34828
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ENDÜSTRİYEL BÎR ALÇAK YO?UNLUK POLÎETÎLEN REAKTÖRÜNDEKÎ KONTROL SORUNLARININ İNCELENMESİ Semra COŞKUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Rıdvan BERBER 1994, Sayfa : 104 Jüri : Prof. Dr. Rıdvan BERBER Doç. Dr. Sebahat ERDO?AN Doç. Dr. Çetin KOÇAK Bu çalışma, endüstride kullanılan otoklav tipi çok bölmeli bir alçak yoğunluk polietilen reaktörünün birinci bölmesi kontrol sisteminde işletme sıcaklığında ortaya çıkan soranların incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaca yönelik olarak, reaktör çok bölmeli bir sürekli akım tam karışmalı reaktör olarak düşünülüp, dinamik koşullarda modeUenmiştir. 25 diferansiyel denklemden oluşan bu modelin çözümü Gear algoritması ile yapılmıştır. Modelin benzetimi sonucu bulunan verim ve ağırlıkça ortalama molekül ağırlığı işletme ile,“dispersite indeksi”ise literatürle karşılaştırılarak uyumun oldukça iyi olduğu bulunmuştur. Böylece sistem için güvenilir bir model elde edilmiştir. Proses kontrol sistemindeki soruna mevcut donanımı kullanarak kolay uygulanabilir bir çözüm önerisi getirebilmek için model, reaktör birinci bölmesi için basiüeştirilmiş ve transfer fonksiyonu bulunmuştur. Bu transfer fonksiyonundan yararlanarak çeşitli yöntemlerle kontrol edici parametreleri yeniden hesaplanıp, bu parametrelerle sistemin benzetimi gerçekleştirilmiştir. IMC tasarımına dayalı olarak yeni bulunan kontrol parametreleri ile sistemin istenen işletme sıcaklığında daha önce gözlenen sahnımlarda arınmış olarak çalışabileceği anlaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Alçak Yoğunluk Polietilen, Dinamik Modelleme, Polimerizasyon Reaktörü Kontrolü.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF TEMPERATURE CONTROL SYSTEM PROBLEMS OF AN INDUSTRIAL LOW DENSITY POLYETHYLENE REACTOR Semra COŞKUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Rıdvan BERBER 1994, Page: 104 Jury : Prof. Dr. Rıdvan BERBER Assoc. Prof. Sabahat ERDO?AN Assoc. Prof. Çetin KOÇAK This study focuses on an industrial, multizone, autoclove type low density polyethylene reactor with the objective to investigate process control problems observed at its first zone. For better representation of hydrodynamics and physical configuration, the reactor was redescribed and modelled at dynamic conditions. The model was constituted of 25 differential equations and solved by employing Gear's algorithm. Closed loop simulation of the model gives predictions for conversion, weight average molecular weight and dispersity index of the product in close agreement with actual plant data and literature. Therefore, it was concluded that the dynamic model was a good and reliable representation of the system. Due to the complicated nature and inherent nonlinearity of the model, it was reduced, for quick analysis, to a simplified form by some assumptions. The simplified model allowed derivation of a transfer function for the first zone. The controller parameters of the existing feedback loop were calculated by various methods. The simulations then performed with operating and calculated controller parameters indicated that the observed problem could be described as a“tuning”problem. Consequently, the PJD parameters determined from an IMC design was suggested for eliminating observed oscillations and maintaning the first zone of the reactor at desired operating temperature. KeyWords : Low Density Polyethylene, Dynamic Modelling, Control of Polymerization Reactor.