Hayatta kalabilme analizi yöntemleri
Survival analysis methods
  1. Tez No: 34827
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZDEMİR (AKTAŞ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SURVIVAL ANALİZ METODLARI Aslıhan (AKTAŞ) ÖZDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman:Prof.Dr.Fikret GÜRBÜZ 1994, Sayfa: 37 Jüri:Prof.Dr.Fikret GÜRBÜZ Prof. Dr. Tahsin KESİCİ Prof. Dr. Ersöz TÜCCAR Bu çalışmada, Survival Analiz Metodlan araştırılmış, bu metodlar yardımıyla ortalama sağkalım süreleri hesaplanmıştır. Survival Analiz Metodlan; ziraat, ormancılık, veterinerlik, mühendislik, sigortacılık, demografi, ekoloji alanlarında kullanıldığı gibi, günümüzde tıbbın çeşitli alanlarında özellikle onkolojide çok geniş kapsamlı uygulamaya sahiptir. Bu çalışmada uygulama olarak Ocak 1992- Haziran 1994 tarihleri arasında birincil tedavi olarak“Cystosine Arabinoside”(ARA-C) ile“Idarubicin”kombinasyonuna tabi tutulan Türk Lösemi Grubu üzerinde Survival Analiz Metodlan kullanılmıştır. 129 hastadan 114'ü araştırmaya seçilebilirlik kriterleri taşımakta olup bunlardan sadece 48'i değerlendirmeye alınabilmiştir. Bu 48 hasta üzerinde Survival Analiz Metodlan kullanılarak yapılan araştırmada medyan sağkalım süresi 362 gün olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Survival analiz, yaşam tablolan, aktüeryel analiz, Kaplan-Meier.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis SURVIVAL ANALYSIS METHODS Askhan (AKTAŞ) ÖZDEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Fikret GÜRBÜZ 1994, Page: 37 Jury : Prof. Dr. Fikret GÜRBÜZ Prof. Dr. Tahsin KESİCİ Prof. Dr. Ersöz TÜCCAR With this study herein, Survival Analysis Methods have been explored, the average survival times being calculated. Survival Analysis Methods, beside being utilized in disciplines like agriculture, forestry, veterinary, engineering, business of insurance, demography, ecology, used in a widespread area of application in various branches of medicine, especially in oncology. Under this study Survival Analysis Methods were applied to Turkish Leukemia Group using as a front line treatment“Idarubicin”in combination with“Cystosine Arabinoside”. 114 of the 129 patients were found out to be having the eligibility criteria. However, only 48 of them could be evaluated. Subsequent to the study on the evaluated 48 patients using Survival Analysis Methods, the median survival time has been determined as 362 days. KEYWORDS: Survival analysis, life table, actuarial analysis, Kaplan-Meier.