Turizm işletmelerinde işçilik maliyetlerinin analizi ve muhasebeleştirilmesi: Bir araştırma
Analysing and accounting cost of employment in tourism enterprises: A research
  1. Tez No: 348287
  2. Yazar: TANER BİLİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUDİ APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çağımızın getirdiği gelişimden dolayı muhasebe, işletmelerde para ile ifade edilebilen işlemlerin sistemli bir şekilde kaydedilmesini, özetlenerek raporlar halinde sunulmasını, işletme faaliyetleri ile ilgili ve doğal olarak işçilik giderleri ile ilgili bilgilerin analizini, sentezini ve yorumlanmasını en doğru şekilde bize sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı hizmet üretimi için gereken emek ve iş gücü faktörünün işletmeye maliyetinin hesaplanmasının nasıl yapıldığını anlatmaktır.Çalışmanın birinci bölümünde işçilik giderleri ile ilgili genel bir açıklama yapıldıktan sonra işçilik giderlerinin sınıflandırılmasına geçilmiştir. Bu sınıflandırmada önce direkt ve endirekt işçilik giderleri açıklanmıştır. Sonra işçilik giderlerinin izlenmesi, ücret sistemleri ve çeşitleri anlatılmıştır. Bu ücret sistemleri de zaman esasına göre, parça başına göre, prim ücret sistemi ve diğer teşvik sistemleri olarak alt başlıklara ayrılmıştır. Daha sonra işçi ücret ve giderleri üzerinde durulmuştur. Tezin ilerleyen bölümlerinde işçilik giderlerine ait bazı özel sorulara ilişkin cevaplar aranmış ve direkt işçilik giderlerinin muhasebeleştirilmesinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde turizm işletmelerinde işçilik maliyetlerinin kontrolü ve analizinden söz edilmiştir. Burada da işçilik maliyetlerinin kontrol yöntemleri alt başlıklar altında incelenmiş, işçilik kontrolünün raporlanması konusuna değinilmiş ve Hizmet Üretim Maliyeti hesabının işleyişinden bahsedilmiştir. Bu bölümün sonunda ise örnek defter kayıtları yapılarak tezin bu aşaması tamamlanmıştır.Üçüncü ve son bölümde ise Ege Bölgesinde Turizm işletmelerinde anket metoduyla bir araştırma yapılmış,analiz ve sentez yapılarak sonuçlara gidilmiştir. Anahtar Kelimeler : İşçilik,Maliyet,Gider,Direkt,Endirekt
Özet (Çeviri)
With the development of our age, accounting presents us the systematic recording of monetary transactions in an enterprise, summarizing and presenting them in reports, the commenting, analyzing and synthesis of the information about enterprise and naturally its employment expenses in the right way. The objective of this study is to tell how the calculation of efforts and human resources costs to the enterprise. In the first section of the research, after a general explanation about employment costs, there is classification of employment expenses. In this classification firstly direct and indirect employment expenses have been explained. Then reviewing the employment expenses, wage systems and its types have been told. These wage systems have been classified in subtitles as time-based, piece-work based, premium wage system and other promotion systems. After that employee wage and expenses have been examined. In the later stages of the thesis, responses have been searched to some special questions about employment expenses and direct employment expenses accounting has been mentioned. In the second section, control and analysis of employment costs in tourism sector have been reviewed. In this section, the control methods of the employment costs have been examined under subtitles, reporting the employment control subject has been mentioned and the procedure of Service Production Cost account has been stated. At the end of this section, sample accounting records have been made to finish this section of the thesis. In the third and last section, a research with survey method has been applied to Ege Region Tourism Enterprises, analyzed and synthesized to reach the results. Key Words : Employment, cost, expense, direct, indirect