Belediye hizmetlerinden duyulan memnuniyetin oy verme davranışına etkisi: İnegöl Belediyesi örneği
The effect of municipal services citizen's satisfaction on voting behaviour: İnegöl municipality example
- Tez No: 348293
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde yerel yönetimler kamu hizmetlerin büyük bir kısmını üstlenmişlerdir. Vatandaşa en yakın yönetim birimleri olarak kamusal hizmetlerin sunulmasında hizmetten faydalanan halkın tercihlerinin dikkate alınması hem kaynakların etkin kullanımı hem de hizmet verilen kitlenin kamu hizmetlerinden memnuniyetine etki etmektedir. Dolaysıyla belediyeler vatandaşların ihtiyaçlarını anlayabildikleri, karşılayabildikleri ve dahi yönetebildikleri ölçüde başarılıdırlar. Bu çalışmada Güney Marmara'nın 2. Büyük Kenti olan İnegöl?de Belediyenin sunduğu hizmetlere ilişkin vatandaşın memnuniyet algısı ve bu memnuniyetin vatandaşın oy verme eğilimine etkisi ölçümlenmeye çalışılmıştır. Anket, İnegöl Belediyesi hizmet alanı içerisindeki tüm mahallelerde ikamet eden halk içinden belirlenen örnekleme uygulanmıştır. Toplamda 1527 kişilik bir alan araştırması yapılmış, elde edilen anket verileri SPSS paket programında analiz edilmiştir. Çalışmanın ulaştığı temel bulguların başında seçmenlerin genel olarak belediye hizmetlerinden memnuniyetlerinin oy verme eğilimleri ile ilişkili olması ve bilhassa Kent Görünümü ve estetiği konusundaki faaliyetlerin, Başkan algısı ve oy verme eğilime tesiri en yüksek hizmet alanı olmasıdır. Anahtar Kelimeler : Yerel Yönetim, Belediye, Vatandaş Odaklı yönetim,Hizmet Memnuniyeti, Yerel Seçimler, Oy Verme, Belediye Başkanı
Özet (Çeviri)
Nowadays local governments undertake public services and utilities to a great extent. While presenting public services, to consider public opinions influences not only effective use of sources but also the satisfaction of the population who has been served. Therefore, municipal corporations are considered as successful, as they understand, provide and also lead what people need. In this study, we aimed to measure the people?s satisfaction regarding to the services of the municipal corporation of İnegöl, the second largest city in Southern Marmara and its influence on the people?s voting tendency. The survey was applied to the sample, which covered each and every neighborhood in municipal corporation district of İnegöl. A total of 1527 people participated to the study and the data was analyzed by using the SPSS program. Our main finding is the positive relationship between the satisfaction of people from the services of Municipal Corporation and their voting tendency. Further, the services on the city appearance and aesthetic has the strongest effect on satisfaction and voting. Key Words : Local government, Municipal Corporation, peopleoriented government, service satisfaction, local elections, voting, Major