Sermaye yeterlilik oranlarının kümeleme analizi ve basel III kriterlerinin Türk bankacılık sektörü sermaye yeterliliği üzerine etkiler
Luster analysis of capital adequacy ratios and affects of base III criterias on capital adequacy of Turkish banks
  1. Tez No: 348304
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SITKI SÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
1980'li yıllardan sonra Bilişim ve İletişim Teknolojilerinde meydana gelen devrim niteliğindeki değişim, sermayenin uluslararası dolaşımını kolaylaştırıp getirinin yüksek olduğu piyasalara doğru yönlendirmiştir. Uluslararası alanda faaliyet gösteren bankalarının risk iştahının açılması yeni finansal araçları da beraberinde getirmiştir. Gelişmiş ülke otoritelerinin bu değişim sonucunda küresel finans sektörünün istikrarlığını sağlamak amacıyla bir takım düzenlemelere gitmiştir. Bu düzenlemelerden en önemlisi 1988 yılında yayınlanan Basel Kriterleri'dir. Bu kriterlerde temel amaç uluslararası alanda faaliyet gösteren bankalar arasındaki uygulama farklılıkları kaldırıp uluslararası bir standardizasyonu yakalamaktı. Piyasaların zamanla gelişip karmaşıklaşması, Basel-I olarak adlandırılan standartlar yetersiz kalmasına yol açması beraberinde kredi riskinin yanı sıra piyasa riskinin ve operasyonel riskin de ölçülmesi gibi yenilikleri getirmiştir. Zamanla değişime uğrayan Basel Kriterleri son haliyle Basel III kriterleri olarak revize edilmiştir. Bu çalışmada Basel III' ün Dünya ülkeleri ve Türkiye üzerindeki etkilerine değinilen bazı çalışmalara yer verilmiş ve bunun yanı sıra 31 ülkenin sermaye yeterlilik oranları kullanılarak ekonometrik bir uygulamaya yer verilmiştir. Ayrıca 2013 yılı Türk Bankacılık Ana Sermaye yapısından hareketle Basel III kriterlerinin Türk Bankacılık Sektörünü olumsuz yönde etkilemeyeceği tespitinde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler :Basel III kriterleri , Sermaye yeterliliği oranı, Kümeleme analizi
Özet (Çeviri)
Revolutionary developments in information and communication technologies since 80's has supported international flow of capital to more profitable markets. Risk taking trend of international banks intensified and it caused development of new financial instruments. Sets of regulations are endorsed by developed nations which aims a stabilized financial sector. The most important one of the regulations is the Basel rules which are endorsed in 1988. The main purpose of these rules is to remove differences in applications of international banks and developing a standardized international environment. Whilst markets have been developed the standards called as Basel-I has become insufficient and some new concept sare introduced for example calculation of operational risk and market risk along with credit risk. Basel-I rules are changed in time and revised as Basel-III rules now. This thesis studies effects of Basel III on Turkey and other countries and it includes an econometric application which uses capital adequacy ratios in 31 different countries. Additionally we have concluded that Basel- III rules will not have a negative effect on Turkish Banking Sector given the main capital structure of Turkish banking sector. Key Words : Basel III Criteria, Cluster Analysıs