Çalışanlarda iş doyumu ve örgütsel bağlılık: Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi örneği
Workers job satisfaction of organizational commitment example of: Diyarbakir Oral and Dental Health center
- Tez No: 348303
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma teorik bir çerçeve ile sunulduktan sonra konuyu desteklemek amacıyla Ampirik bir araştırma yapılmıştır. Ampirik araştırma Ağız ve Diş sağlığı merkezinde çalışan hekim ve hemşirelerden oluşan toplam 95 çalışanı kapsamaktadır. Bu kapsamda detaylı bir literatür araştırmasına dayanılarak bir iş tatmin soru formu hazırlanmış ve çalışanların örgütsel bağlılıklarını belirlemek için Orhan Bezin yurt dışında yapmış olduğu doktora tezinden alınmış olan ve AllenMeyer tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS forwindows12.0 programında yapılarak değerlendirilmiştir. İş tatmini ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki bu bulgularla açıklanarak tamamlanmıştır. Ampirik analize dayalı araştırma sonuçları incelendiğinde hekimin iş tatmini değerinin 2.64 olduğu, hemşirelerin ise 2.42 olduğu sonucunun görülmesidir. Diğer istatistiği incelediğimizde ise hekimin kurumsal bağlılığının 2.87 hemşirelerin ise 2.83 değeri analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları iş tatmini değerinin hemşirelere kıyasla daha yüksek olduğu, kurumsal bağlılık değerlerinin de yine hekimlerin hemşirelere oranla çok az bir değerle önde olduğu sonucunun ortaya çıkması dikkat çekmiştir. Anahtar Kelimeler : ĠĢ Tatmini,Örgütsel Bağlılık ve Ağız ve DiĢ Sağlığı Merkezi
Özet (Çeviri)
The aim of this study wastoin vestigate the relationship between job satisfaction and organizational commitment. Research with a the oreticalframe work to suppor tempiricalresearch has been conducted following the submission of the subject. Empirical research of physicians and nurses working in oral and dental healthcentercovers a total of 95 employees. Inthiscontext, a detailedliteraturesurvey, based on theemployees' organizational commitment, job satisfaction question nairewas preparedand todetermine the Orhan cloth is madeabroad, received doctoral the sis developed by Meyer and Allen Organizational Commitment Scale is used. The data obtained from thestudy SPSS 12.0 forwindows program wasevaluatedby. Explanation of the sefindings there lations hipbetwe enjobsatisfaction and organizational commitment have been completed.Analyzing there sults of empirical researchbased on analysis of thevalue of physician jobsatisfaction was 2.64, theresult of nurses 2:42storms. Otherstatistics in thephysician'scorporate commitment to examinet hevalue of 2.83 is 2.87 nurses have been analyzed. Jobsatisfaction is higher thanthevalue of there sults of there search nurses, physicians, nurses, institutional commitment, valuesstillvery small compared tothe valuethat'spointed tothe emergence of theoutcome. Keywords : Job Satisfaction, OrganizationalCommitment, Oral and Dental Health Center