Kosova'nın Geleceği
Kosovo's Future
- Tez No: 348308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışması, Kosova'nın geçirdiği tarihsel gelişimi inceleyerek Avrupa, ABD, Çin, Rusya ve Türkiye gibi güçler açısından önemini ortaya koymaya çalışmaktadır. Özellikle karışık bir etnik ve dini popülasyonu barındıran kosova, dünyanın gelecekteki siyaset anlayışı açısından eşsiz bir laboratuvar ve mücadele alanıdır. Yugoslavya'nın dağılması sonrası 1999 yılında başlayan savaş nedeniyle NATO harekâtına sahne olan Kosova, 2008 yılında BM denetiminde bağımsızlığını ilan etmiştir. NATO?nun müdahalesiyle bir ülkeden ayrılan bir bölgenin bağımsızlaşması anlamında ilk örneği Kosova oluşturmuştur. Bu pek çok dengeyi değiştirmiştir. Türkiye açısından ise Kosova'nın önemi, KTTC için bağımsızlık yolunda örnek gösterilebilir olmasıdır. Bu bağlamda geçmiş, yakın geçmiş ve geleceğe ilişkin değerlendirmelere yer verilen tezin amacı Kosova'nın geleceğine ve uluslararası ilişkiler açısından önemine dikkat çekmektir. Anahtar Kelimeler : Kosova, NATO, Yugoslavya, Sırbistan, Balkanlar
Özet (Çeviri)
This study try to show Kosovo's importence for such powers like EU, USA, China, Russia and Turkey by examine the historical development. Kosovo especially containing a mixed an ethnic and religious population is a remarkable laboratory and challenge-gorund for unduerstanding the world of politcs of the future. Kosovo has been the scene a NATO action due to the war that was started in 1999 after dissolution of Yugoslavia, declared independence under UN administration in 2008. In this regard, kosava is the first intance that a region seperated fron one country gain independence by NATO's act. This changed a lot. The importance of Turkey in terms of Kosovo, for KKTC an example is the road to independence. In this context, the thesis that include some evaluations about past, recent-past and future purpose to draw attention to the importance of the future of Kosovo and international relations. Key Words : Kosovo, NATO, Yugoslavia, Serbia, The Balkans