Organik tarım ürünlerinin pazarlamasında marketlerin rolü
The role of markets in the marketing of organic agriculture products
- Tez No: 348310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tarım ve gıda sektöründe Organik kelimesi, tüm süreçleri yetkili kontrol ve sertifikasyon kuruluşları tarafından belgelenen, belirli standartlar doğrultusunda uygulanan tarımsal üretim ve ürün işleme sistemini ifade etmektedir. Organik tarım sistemi, tarımsal ürünlerin üretiminden tüketimine kadar geçen tüm aşamalarda hiçbir kimyasal madde kullanılmadan, aynı zamanda, sistemin değer zincirinin her kademesi sürekli ve düzenli olarak kontrol süzgecinden geçirilen, tamamen doğal yöntemlerin kullanıldığı tarımsal üretim şekli olarak tanımlanmaktadır. Küreselleşme süreci, değişen dünya koşulları, teknolojik ilerlemeler dünya ticaret hacminde artışın yanı sıra değişikliğe de yol açmaktadır. Dünya ticaretinde yaşanan değişim rüzgarları yeni ürünlerin ortaya çıkışına zemin hazırlamaktadır. Ortaya çıkan yeni ürünler tüketici tercihleri üzerinde etkin bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda çalışmada organik tarım ürünlerinin pazarlanmasında marketlerin rolü incelenmiştir. Çalışmanın amacı organik tarım ürünlerinin pazarlanmasında marketlerin rolünü ve tüketici eğilimlerini ortaya koymaktır. Uygulama yöntemi olarak geniş kapsamda literatür araştırması ve Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi içerisinde tüketiciler üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Organik Gıda, Organik Tarım, Organik Ürünlerin Pazarlanması
Özet (Çeviri)
In the agricultural and the food sector, the term organic means the agricultural production and product processing system whose processes are certified by notified control and certification organizations and which is practiced in line with specific standards. The organic agriculture system is defined as the agricultural production type utilizing completely natural methods in which no chemicals are used in all of the phases from production to consumption and also whose value chain's all stages are subjected to filter of controls regularly. The globalization process, changing conditions of the world, technological advancements cause change also besides the increase in the world trade volume. The winds of change occurring in the world trade forms the basis for rise of new products. The newly arising product play an important role on the consumer preferences.In this context, the role of the markets in the commercialization of organic food products are analyzed in this study. The aim of the study is to present the role of the markets in commercialization of the organic agriculture product and the consumer tendencies. As the method of implementation, a comprehensive literature survey and a questionnaire work in Kozzy shopping center were performed. Key Words : Organic Food, Organic Agriculture, Marketing Of Organic Products