Okul öncesi öğretmenlerinin okul yöneticilerinden beklentileri ve karşılanma düzeyleri
The expectations of pre-school teachers from school managers and the level to meet teachers expectations
  1. Tez No: 348331
  2. Yazar: ELVEDA KUYUCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırma, resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarında görev alan okul öncesi öğretmenlerinin okul yöneticilerinden beklentilerini ve bu beklentilerin ne düzeyde karşılandığını belirlemek ve gerekli önerilerde bulunabilmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tarama modeli ile yapılmıştır. Kırklareli İlinde uygulanmıştır. Örneklem seçiminde random modeli kullanılmıştır. Öğretmenlerinden 228 kişiye ulaşılmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğretmenlerinin kişisel bilgilerini içeren sorular, ikinci bölümde ise öğretmenlerinin beklentilerini içeren ifadeler yer almaktadır. Beklentilerin ne düzeyde karşılandığı 4?lü likert derecelendirmesiyle, olumsuzdan olumluya doğru ölçülmüştür. Üçüncü bölümde ise öğretmenlerin, eklemek istedikleri düşünceleri yazabilecekleri açık uçlu bir soru yöneltilmiştir. Anketin tüm bölümlerde toplam 59 soru bulunmaktadır. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, ikinci bölümde literatür taraması, üçüncü bölümde yöntem, dördüncü bölümde bulgular, beşinci bölümde sonuçlar, altıncı bölümde tartışmalar, yedinci bölümde ise öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to identify how much the private and public pre-school teachers face the expectations of their management and to advice with necessary solutions. Scanning model is applied in this research. It is applied in Kırklareli. In the sampling part, random model is used. 228 teachers took part in the sampling. The questionnaire is composed of 3 parts. In the first part, there are questions which are related with teachers? personal information and, in the second part there are expressions about teachers? expectations. With the four likerd scale how much the expectations are faced is identified from the negative through the positive. In the third part, an open ended question is asked to the teachers to include their own ideas. Totally, there are 59 questions in the questionnaire. The study is composed of seven parts. In the first part introduction, in the second part literature review, in the third part methodology, in the fourth part findings, in the fifth part conclusion took place. Discussions is in the sixth part and suggesstions is in the seventh part.