Farklı eğim ve bakı gruplarında bulunan meşe meşcerelerinde ve mera alanlarında azot mineralizasyonu ve toprak solunumunun belirlenmesi
Determination of nitrogen mineralization and soil respiration in different slope and aspect groups of oak stands and pasture
- Tez No: 348361
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Artvin ili Seyitler mevkiinde bitki örtüsünün, eğimin ve bakının toprak özellikleri, toprak solunumu ve azot mineralleşmesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada, iki eğim grubu iki bakı grubu ve meşe ve mera olmak üzere ikide bitki örtüsü seçilmiştir. Toplam 30 örnekleme alanında çalışılmıştır. Toprak özellikleri ve azot mineralleşmesini belirlemek için arazide 1 yıl boyunca örneklemeler yapılmıştır. Toprak solunumu için 16 aylık bir ölçüm yapılmıştır. Toprak özelliklerinden, tekstür, pH, organik madde, toplam azot, hacim ağırlığı iskelet içeriği, C/N oranı analizleri yapılmıştır. Toprak solunumu için solunum örneklemesi ile birlikte nem ve sıcaklık ölçümleride yapılmıştır. Azot mineralleşmesi için Amonyum ve Nitrat ölçümleri yapılmıştır. Toprak solunumu, yıl içinde mera alanlarında 0,30 ile 5,17 g C m-2 gün-1, meşe alanlarında 0,08 ile 4,86 g C m-2 gün-1 arasında değişim göstermiştir. 0-15 cm derinlik kademesinde yıllık azot mineralizasyonu, mera alanlarında 57,3 kg ha-1 yıl-1, meşe alanlarında ise 42,0 kg ha-1 yıl-1 olarak bulunmuştur. Yapılan çalışma sonucunda, mera alanlarındaki mikroorganizma faaliyetlerinin meşe alanlarına göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Toprak özellikleri, solunum ve mineralizasyon üzerinde eğim bakı ve bitki örtüsü farklılığın etkisi görülmüştür. Özellikle nem ve pH değişimi azot mineralleşmesinde belirleyici faktör olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of vegetation type, slope, and aspect on soil properties, soil respiration and nitrogen mineralization were investigated in Seyitler area in Artvin. For this puspose, two slope and aspesct groups and two vegetation types were selected. It was studied at 30 samples areas. To determine of soil properties and soil nitrogen mineralization, it was measured along one year. For soil respiration it was measured 16 months. Soil moisture and temperature were measured with soil respiration. Soil properties such as texture, pH, organic matter, Total nitrogen, bulk density, skeleton content, C/N ratio were analayzed. For nitrogen mineralization, ammonia and nitrate were analayzed. Soil respiration changed between 0,30 - 5,17 g C m-2 d-1 in pasture areas, and 0,08 - 4,86 g C m-2 gün-1 oak stands in a measurement year. İn the 0-15 cm soil deep, nitrogen mineralization, was found 57,3 kg ha-1 y-1 in pasture areas, and 42,0 kg ha-1 y-1 in oak stands. At the end of the investigation, Microorganism activities were found grasslands higher than oak stands. Slope, aspect and vegetation type were affected on soil respiration, soil properties and nitrogen mineralization. Especially changes of moisture and pH were characteristic factors nitrogen mineralization.