İki çeyrek düzlem üzerine oturan elastik bir tabakanın sürtünmesiz ve ayrılmalı temas problemi
The frictionless and receding contact problem for an elastic layer resting on two quarter plane
  1. Tez No: 348387
  2. Yazar: GÖKHAN ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİRİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, iki elastik çeyrek düzlem üzerine oturan, homojen, izotrop elastik bir tabakanın sürtünmesiz ve ayrılmalı temas problemi elastisite teorisine göre incelenmiştir. Problemde tabakaya üstten rijit bir panç ile iletilen tekil bir yük ve simetrik şekilde yerleştirilmiş iki sabit yayılı yük etki ettirilmiştir. Birinci bölümde temas problemleri ile ilgili daha önce yapılmış bazı çalışmalar özetlenmiştir ve integral dönüşüm teknikleri kullanılarak tabaka ve çeyrek düzlem için gerilme ve yer değiştirme bileşenleri elde edilmiştir. İkinci bölümde problem tanımlandıktan sonra birinci bölümde elde edilen gerilme ve yer değiştirme ifadelerine problemin sınır şartları uygulanmış ve problem tabaka-panç ve tabaka-çeyrek düzlem temas yüzeylerindeki gerilmelerin bilinmeyen olduğu iki adet tekil integral denklemden oluşan bir integral denklem sistemine indirgenmiştir. Daha sonra Gauss-Jacobi integrasyon formülasyonu kullanılarak integral denklem sistemi sayısal olarak çözülmüştür. Üçüncü bölümde, panç-tabaka ve tabaka-çeyrek düzlem arasındaki boyutsuz temas boyları ve boyutsuz gerilme dağılımları ile ilgili sayısal değerler farklı yükleme, malzeme ve geometrik verilere göre bir bilgisayar programı kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen bu değerler tablo ve grafiklerle sunulmuş ve bunlarla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Dördüncü bölümde bu çalışmadan çıkarılan sonuçlar sıralanmıştır. Temas boyları ile temas gerilme dağılımlarının ilişkili bir değişim gösterdiği ve yayılı yükün konumunun ve şiddetinin yarı temas uzunlukları ve temas gerilme dağılımları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bölümden sonra kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the frictionless and receding contact problem for an elastic layer resting on two quarter planes is considered according to the theory of elasticity. The layer is forced with a concentrated load applied over a punch and two uniform load placed symmetrically. In the first chapter, some studies which are done on contact problems are summarized and general expressions of stresses and displacements are obtained for the layer and quarter plane using integral transform techniques. In the second chapter, after the description of the problem, the stress and the displacements expressions obtained in the first chapter are substituted into the boundary conditions of the problem and the problem is reduced to a system of integral equations consisted of two singular integral equations, which the contact stress between the layer and the rigid punch and the contact stress between the layer and the quarter plane are the unknown functions. After that, the system of integral equations is solved numerically by using Gauss-Jacobi integration formulation. In the third chapter, the numerical values for the dimensionless contact lengths, the dimensionless contact stresses between the layer and the rigid punch and between the layer and the quarter plane are calculated for different loading, material and geometric properties using a computer program. These obtained quantities are shown in tables and figures and related assessments are discussed. In the fourth chapter, the conclusions drawn from this study are given. It is concluded that the contact lengths and the contact stress distributions show a related change and the position and the magnitude of the distributed load have an important role on the contact lengths and stress distributions. The sources are given after this chapter.